Archiwum kategorii: Recenzje

Kim jest ta dziewczyna? (Rafał Chojnacki)

Erik Axl Sund: Nieczas
Erik Axl Sund: Nieczas

Pisarski duet, ukrywający się pod pseudonimem Erik Axl Sund, prezentuje nam „Nieczas”, zakończeniu ich drugiej trylogii, opatrzone podtytułem „Biała melancholia” To powieść pełną tajemnic i emocji, które targają zarówno bohaterami, jak i czytelnikiem. Czytaj dalej Kim jest ta dziewczyna? (Rafał Chojnacki)

Powrót mentalisty (Rafał Chojnacki)

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: Kult
Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: Kult
Drugi tom planowanej trylogii, której autorami się Camilla Läckberg i Henrik Fexeus, to ponowne spotkanie mentalisty Vincenta Waldera z grupą policjantów, wśród których wyjątkową postacią jest Mina Dabiri, zdolna detektyw, z ogromną fobią, dotyczącą wszechobecnego brudu.

Czytaj dalej Powrót mentalisty (Rafał Chojnacki)

Emocje i zagadki (Rafał Chojnacki)

Yrsa Sigurðardóttir: Konsekwencje
Yrsa Sigurðardóttir: Konsekwencje

Yrsa Sigurðardóttir, islandzka autorka znana m.in. z serii książek o Freyji i Huldarze, ponownie dostarcza czytelnikom niezapomnianych emocji w swojej najnowszej powieści „Konsekwencje”. Ta fascynująca historia jest doskonale zbalansowaną mieszanką makabrycznych morderstw, emocjonalnych zawirowań i aktualnych tematów, które zmuszają do refleksji. Czytaj dalej Emocje i zagadki (Rafał Chojnacki)

W butach Stiega Larssona (Rafał Chojnacki)

David Lagercrantz: Co nas nie zabije
David Lagercrantz: Co nas nie zabije

Stwierdzenie, że powieść „Co nas nie zabije” była jedną z najbardziej oczekiwanych książek 2015 roku, to eufemizm. Odkąd trylogia „Millennium” Stiega Larssona stała się dla szwedzkiego wydawnictwa Norstedts kurą, znoszącą złote jajka, wiadomo było, że jeżeli kiedykolwiek powstanie jej kontynuacja, z marszu stanie się bestsellerem. Czytaj dalej W butach Stiega Larssona (Rafał Chojnacki)

Chłopiec tatusia (Rafał Chojnacki)

Emelie Schepp: W imię syna
Emelie Schepp: W imię syna

Aż trudno uwierzyć, że to już czwarty tom serii, której bohaterką jest prokurator Jana Berzelius. Niedawno Wydawnictwo Sonia Draga przypomniało poprzednie trzy tomy (wcześniej publikowane przez innego wydawcę), teraz możemy kontynuować opowieść o sprawach kryminalnych, w które angażuje się ta prawniczka.

Czytaj dalej Chłopiec tatusia (Rafał Chojnacki)

Mordercze kontrasty (Rafał Chojnacki)

Natt och Dag, Niklas: 1795
Natt och Dag, Niklas: 1795

Cóż to jest za książka! A właściwie należałoby powiedzieć: Cóż to jest za trylogia! Całość opowieści, zaczętej przed kilku laty tomem 1793, idealnie nam się tym razem zamyka. W trzeciej części autor nie tylko domyka wątki z poprzedniego tomu (to tak naprawdę jedna opowieść, nieco oderwana od debiutu), ale też wprowadza nowe ciekawe postaci i motywy. Jak zwykle robi to w sposób, którego mogłoby mu pozazdrościć wielu kolegów po piórze. Czytaj dalej Mordercze kontrasty (Rafał Chojnacki)

Wszyscy jesteśmy zaburzeni (Rafał Chojnacki)

Läckberg, Camilla & Fexeus, Henrik: Mentalista

Po raz drugi w całkiem niedługim czasie Camilla Läckberg spróbowała czegoś nowego. Za pierwszym razem było to otwarcie nowej serii o przebojowej Fayę. Thrillery z mocną postacią kobiecą najwyraźniej sprzedały się całkiem nieźle, ponieważ autorka nie wróciła, jak na razie, do sielskiej, prowincjonalnej Fjällbacki, w której rozgrywała się akcja jej wcześniejszych powieści. Czytaj dalej Wszyscy jesteśmy zaburzeni (Rafał Chojnacki)

Dziennikarskie śledztwo (Rafał Chojnacki)

Anne Mette Hancock: Ostrze
Anne Mette Hancock: Ostrze

Fani Lizy Marklund mogę odetchnąć z ulgą. Nie oznacza to bynajmniej, że ich ulubiona pisarka powróciła do serii książek o dziennikarce Annice Bengtzon – wydana w 2013 roku Szczęśliwa ulica nadal pozostaje ostatnim domem cyklu – jednak na horyzoncie pojawiło się nowe interesujące nazwisko. Anne Mette Hancock, o niej bowiem mowa, zadebiutowała w 2017 roku powieścią Ostrze, za którą dostała nagrodę Duńskiej Akademii Kryminału. Czytaj dalej Dziennikarskie śledztwo (Rafał Chojnacki)

Śpiące królewny (Rafał Chojnacki)

J.M. Ilves: Bordertown. Lalkarz
J.M. Ilves: Bordertown. Lalkarz

Kari Sorjonen to policjant z Helsinek, który przeprowadza się na prowincję, do rodzinnego miasteczka jego żony. Szukają tam spokoju, chcą zwolnić tempo życia i poukładać pewne kwestie, zwłaszcza te związane ze zdrowiem Pauliiny, żony policjanta. On sam również zdaje sobie sprawę, że musi zwolnić obroty, ponieważ w ostatnim czasie zaniedbywał rodzinę, kosztem pracy. Czytaj dalej Śpiące królewny (Rafał Chojnacki)

Kronika Adalberta Hanzona (Rafał Chojnacki)

Håkan Nesser: Półmorderca
Håkan Nesser: Półmorderca

Szczerze boję się o losy tej powieści wśród polskich odbiorców. Oczywiście cieszę się, że Czarna Owca zdecydowała się na jej wydanie, ale nie jestem pewien, czy odbiorcy nad Wisłą są na nią gotowi. Przed laty podobny los spotkał Jo Nesbø i jego powieść Łowcy głów. Po latach w karminia czytelników porządnymi skandynawskimi kryminałami, których bohaterem jest norweski policjant Harry Hole, autor ten postanowił napisać uciekający czarnym humorem thriller. Czytaj dalej Kronika Adalberta Hanzona (Rafał Chojnacki)

Ofiara z tatuażem (Rafał Chojnacki)

Peter Mohlin & Peter Nyström: Ostatnie życie
Peter Mohlin & Peter Nyström: Ostatnie życie

Nowe nazwiska ze Skandynawii nie budzą dziś już w Polsce takiego zainteresowania, jak przed kilku laty. Trochę szkoda, ponieważ nadal pojawiają się wśród nich interesujace nowe postaci. Dotyczy to zwłaszcza debiutantów, którzy literacko wychowali się już po boomie na Stiega Larssona. Nie nazywa się ich już „następcami Henninga Mankella„, „nowymi Camillami Läckberg” czy „lepszymi od Stiega Larssona„. Czytaj dalej Ofiara z tatuażem (Rafał Chojnacki)

Polowanie na czarownice (Rafał Chojnacki)

Max Seeck: Wierny czytelnik
Max Seeck: Wierny czytelnik

Max Seeck, Autor „Wiernego czytelnika” pochodzi z Helsinek i za sprawą tej powieści stał się nagle jednym z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pisarzy. Stało się tak dlatego, że jej anglojęzyczny przekład jest sporym bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Czytaj dalej Polowanie na czarownice (Rafał Chojnacki)

Ostatnia runda (Rafał Chojnacki)

Jens Henrik Jensen: Zamrożone płomienie
Jens Henrik Jensen: Zamrożone płomienie

Zakończenie serii Jensa Henrika Jensena, której bohaterem jest były komandos Nils Oxen, to połączenie sensacyjnego thrillera z powieścią kryminalną. Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, nie brakuje tu wartkiej, brawurowej akcji, ale jest też miejsce na śledztwo, łączenie wątków i mozolne rozplątywanie nici, które zaplątała nam fabuła dwóch poprzednich tomów.

Czytaj dalej Ostatnia runda (Rafał Chojnacki)

Córka pastora (Rafał Chojnacki)

Anna Jansson: Kruchy lód

Niewielką miejscowością Kronviken wstrząsa szokująca wiadomość. Cecylia Johannes, córka miejscowego pastora, zostaje znaleziona martwa. Pierwsze ustalenia śledczych wskazują na samobójstwo. Jednak Maria Wern jest zbyt wnikliwą obserwatorką, żeby tak łatwo dała się zwieść pozorom.

Czytaj dalej Córka pastora (Rafał Chojnacki)

Tajemnica czeskiej winnicy (Rafał Chojnacki)

Tove Alsterdal: Ślepy tunel
Tove Alsterdal: Ślepy tunel

Między lekturą tej powieści a napisaniem recenzji musiało upłynąć trochę czasu. Być może stało się tak dlatego, że postanowiłem sięgnąć po nią gdy tylko dowiedziałem się, że kolejna książka tej pisarki otrzymała nagrodę za najlepszą szwedzką powieść kryminalną, przyznawaną przez Szwedzką Akademię Kryminału. Postanowiłem, że zanim sięgnę po nagrodzony tytuł, warto nadrobić zaległość. Czytaj dalej Tajemnica czeskiej winnicy (Rafał Chojnacki)

Zapomniany klasyk (Rafał Chojnacki)

Jerzy Edigey: Pensjonat na Strandvägen
Jerzy Edigey: Pensjonat na Strandvägen

Jest połowa lat sześćdziesiątych. W luksusowym pensjonacie, ledwie 10 kilometrów od Malmö, zamordowana zostaje jedna z najbogatszych kobiet w Szwecji. Śledztwo w sprawie tego zabójstwa prowadzi młody oficer policji z Lundu. Pomaga mu lekarz policyjny z Uppsali, który prebywa w pensjonacie na urlopie… Czytaj dalej Zapomniany klasyk (Rafał Chojnacki)

Dobre chęci (Rafał Chojnacki)

Jørn Lier Horst: Zła wola
Jørn Lier Horst: Zła wola

Nowe powieści Jørna Liera Horsta patrafią zaskoczyć czytelnika. Nie rezygnując z realistycznej stylistyki, pełnej policyjnych narad i żmudnych dochodzeń, potrafi on coraz lepiej wpleść fabułę trzymającą w napięciu jak dobry thriller. Tak jest i tym razem. Powieść, opisująca polowanie na zbiegłego z więzienia mordercę, mimo że nie ma w niej wielu pościgów i strzelanin, trzyma w napięciu praktcznie od pierwszej do ostatniej strony. Czytaj dalej Dobre chęci (Rafał Chojnacki)

Kryminał w stylu role-playing (Rafał Chojnacki)

Jørn Lier Horst: Ukryty pokój
Jørn Lier Horst: Ukryty pokój

Chodź William Wisting, bohater serii Jørna Liera Horsta, mieszka i pracuje na prowincji, dał się poznać jako wnikliwy śledczy, z ogromnym doświadczeniem. Dlatego też, gdy umiera jeden ze starszych polityków, związanych z partią rządzącą, prokurator generalny zleca Wistingowi i tajne śledztwo, które ma wyjaśnić, skąd w domku letniskowym polityka wzięły się kartony pełne pieniędzy. Czytaj dalej Kryminał w stylu role-playing (Rafał Chojnacki)

Udany nowy start (Rafał Chojnacki)

Jorn Lier Horst & Thomas Enger: Punkt zero
Jorn Lier Horst & Thomas Enger: Punkt zero

Jørn Lier Horst wyrobił już sobie dobrą markę na polskim rynku powieści kryminalnej. Jako autor cyklu o komisarzu Williamie Wistingu, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych norweski pisarzy. Tym razem jednak postanowił spróbować czegoś nowego i stworzyć niewielką serię, razem z innym znanym pisarzem Thomasem Engerem. Czytaj dalej Udany nowy start (Rafał Chojnacki)