
„Gąszcz” to debiutancka powieść Sary Strömberg, dzięki której pisarka zdobyła uznanie szwedzkich krytyków i czytelników. Została ona wyróżniona przez Szwedzką Akademię Kryminału jako najlepszy debiut 2021 roku.
„Gąszcz” to debiutancka powieść Sary Strömberg, dzięki której pisarka zdobyła uznanie szwedzkich krytyków i czytelników. Została ona wyróżniona przez Szwedzką Akademię Kryminału jako najlepszy debiut 2021 roku.
Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak to duet, który dał się poznać polskim czytelnikom przede wszystkim jako twórcy popularnego bloga Icestory oraz autorzy książek o Islandii, takich jak „Szepty kamieni” i „Zostanie tylko wiatr”. Ich najnowsza publikacja, „Siggi”, to kontynuacja kryminalnego debiutu, powieści „Baldur”, wydanej w 2024 roku. Czytaj dalej Grenlandzka opowieść (Rafał Chojnacki)
Camilla Läckberg od lat cieszy się na świecie sporym uznaniem jako autorka trzymających w napięciu kryminałów z rozbudowanym tłem obyczajowym. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o serii, której scenerią jest malownicza Fjällbacka, leżąca na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Czytaj dalej Na brązowy medal (Rafał Chojnacki)
„Zaufaj mi” to 11 kryminalny thriller Andersa Roslunda, jednego z najbardziej uznanych szwedzkich autorów powieści kryminalnych. Powieść należy do serii, koncentrującej się na śledztwach prowadzonych przez policyjnego detektywa Ewerta Grensa i jego młodszego podwładnego, Svena Sundkvista. Czytaj dalej Nie ufaj nikomu (Rafał Chojnacki)
Jan Guillou jest obecnie znany w Polsce głównie z serii powieści historycznych o Arnie, fikcyjnym praprzodku królewskiego rodu Folkungów, dynastii, pod której berłem udało się wreszcie zjednoczyć Szwedów. Napisał też epicką serię obyczajową Złoty wiek, porównywaną do Filarów Ziemi Kena Folleta. Czytaj dalej Czerwony kogut (Rafał Chojnacki)
Nowa powieść Stefana Ahnhema odcina się od uniwersum Fabiana Riska, w którym poruszaliśmy się w poprzednich jego książkach. Ważna jest też sugestia, że opisane wydarzenia są w jakimś sensie prawdziwe. Zmienia się nawet sceneria, ponieważ szwedzkie małżeństwo – Carl i Helene Wester – wymienia się z amerykańską parą na mieszkania, dzięki czemu czytelnicy lądują wraz z nimi w okolicy Santa Cruz w Kalifornii. Czytaj dalej To tylko prawda (Rafał Chojnacki)
„Księga szubienic” to niesamowity norweski kryminał, który pochłania czytelnika swoją intrygującą fabułą i emocjonalnymi historiami głównych bohaterów. Thomas Enger, znany jest jako współautor (wraz z Jørnem Lierem Horstem) serii, której bohaterami są Blix i Ramm, to również twórca popularnej serii powieści o dziennikarzu Henningu Juulu, który rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne. Czytaj dalej Trzy opowieści, jedno śledztwo (Rafał Chojnacki)
Powieść Prime Time, to czwarta z napisanych przez Lizę Marklund książek o dziennikarce Annice Bengtzon, ale trzecia w kolejności, w której powinno się te utwory czytać. Akcja rozgrywa się bowiem tuż przed Zamachowcem i wyjaśnia m.in. w jakich okolicznościach niektórzy bohaterowie znaleźli się na swoich stanowiskach. Czytaj dalej Za kulisami mediów (Rafał Chojnacki)
Upalne lato 1994 roku to dla większości Szwedów wspomnienie Mistrzostwo Świata w Piłce Nożnej, organizowanych po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych. Reprezentacja Królestwa Trzech Koron nieźle w niej cobie radziła. W tym samym czasie, w prowincjonalnym Ystad inspektor Kurt Wallander z powieści Henninga Mankella ścigał mordercę, zabijającego ludzi tomahawkiem (Fałszywy trop). Czytaj dalej Na tropach klasyków (Rafał Chojnacki)
Nordic noir w wersji islandzko-podbeskidzkiej to dość karkołomny pomysł, ale w momencie gdy za taki temat bierze się para polskich pisarzy mieszkających tej lodowej wyspie, trzeba sprawę potraktować poważnie. Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak mają na koncie książki o Islandii, jednak do tej pory były toraczej reportaże. Czytaj dalej Wyspa Baldura (Rafał Chojnacki)
Karin Nordin, Amerykanka o skandynawskich korzeniach, debiutuje powieścią „Cień kruka”, pierwszą odsłoną nietypowej serii, której bohaterem jest inspektor policji Kjeld Nygaard. Tym, co wyróżnia tę serię, jest połączenie skandynawskiej tajemnicy z amerykańskim stylem pisania – Nordin tworzy swoje dzieła w języku angielskim. Czytaj dalej Realistyczny kryminał (Rafał Chojnacki)
Nie da się pisać o tej powieści bez odniesień do przeszłości. Choć są zapewne czytelnicy, dla których będzie to pierwszy kontakt z serią Millennium, to jednak większość odbiorców zna już klasyczną trylogię Stiega Larssona, zaś wielu ma również za sobą kontrowersyjne kontynuacje Davida Lagercrantza. Na dodatek pamiętając jak Lagercrantz zakończył szósty tom serii, można było zachodzić w głowę, jak wybrnie z tego osoba, której spadkobiercy Larssona przekażą prawa do stworzenia nowych przygód Lisbeth Salander i Davida Lagercrantza.
Pierwszy tom serii Ravn, stworzonej przez duńskiego pisarza Michaela Katza Krefelda, to mocna powieść, o bardzo ciężkim losie kobiet z Europy Wschodniej (choć nie tylko), które trafiają na ulice skandynawskich miast. Czytaj dalej Przestępcy z Arizony (Rafał Chojnacki)
Kiedy w poszukiwaniu mocnych wrażeń student pierwszego roku prawa na Uniwersytecie w Lundzie, jedzie do Malmö, by zobaczyć demonstrację neonazistów, w trakcie której miały się ścierać siły skrajnej prawicy z lewicowymi bojówkarzami, nie wie jeszcze, że kilka, trwających mgnienie oka wydarzeń, zmieni jego życie. Zamiast zakuwać do egzaminów, zwiąże się z grupą, do której należy zamaskowana walkiria o zielonych oczach. Czytaj dalej Podręcznik młodego anarchisty (Rafał Chojnacki)
Pisarski duet, ukrywający się pod pseudonimem Erik Axl Sund, prezentuje nam „Nieczas”, zakończeniu ich drugiej trylogii, opatrzone podtytułem „Biała melancholia” To powieść pełną tajemnic i emocji, które targają zarówno bohaterami, jak i czytelnikiem. Czytaj dalej Kim jest ta dziewczyna? (Rafał Chojnacki)
Jo Nesbø to pisarz, który dał się poznać nie tylko jako mistrz literackiego kryminału, ale też jako autor, który potrafi zaskoczyć grą z gatunkami. Tym razem postanowił napisać horror w stylu Stephena Kinga.
Yrsa Sigurðardóttir, islandzka autorka znana m.in. z serii książek o Freyji i Huldarze, ponownie dostarcza czytelnikom niezapomnianych emocji w swojej najnowszej powieści „Konsekwencje”. Ta fascynująca historia jest doskonale zbalansowaną mieszanką makabrycznych morderstw, emocjonalnych zawirowań i aktualnych tematów, które zmuszają do refleksji. Czytaj dalej Emocje i zagadki (Rafał Chojnacki)
Stwierdzenie, że powieść „Co nas nie zabije” była jedną z najbardziej oczekiwanych książek 2015 roku, to eufemizm. Odkąd trylogia „Millennium” Stiega Larssona stała się dla szwedzkiego wydawnictwa Norstedts kurą, znoszącą złote jajka, wiadomo było, że jeżeli kiedykolwiek powstanie jej kontynuacja, z marszu stanie się bestsellerem. Czytaj dalej W butach Stiega Larssona (Rafał Chojnacki)
Aż trudno uwierzyć, że to już czwarty tom serii, której bohaterką jest prokurator Jana Berzelius. Niedawno Wydawnictwo Sonia Draga przypomniało poprzednie trzy tomy (wcześniej publikowane przez innego wydawcę), teraz możemy kontynuować opowieść o sprawach kryminalnych, w które angażuje się ta prawniczka.