Powieść Prime Time, to czwarta z napisanych przez Lizę Marklund książek o dziennikarce Annice Bengtzon, ale trzecia w kolejności, w której powinno się te utwory czytać. Akcja rozgrywa się bowiem tuż przed Zamachowcem i wyjaśnia m.in. w jakich okolicznościach niektórzy bohaterowie znaleźli się na swoich stanowiskach. Dowiadujemy się jak partner Anniki, Thomas, dostał etat w zarządzie gmin, oraz jak przebiegały pierwsze sprawy, którymi Annika zajmowała się jako szefowa działu kryminalnego popołudniówki “Kvällspressen”.
Intryga powieści jest wariacją na temat klasycznego motywu zamkniętego pokoju. W pałacu, w którym zakończono właśnie kręcenie ostatniego odcinka talk show z udziałem medialnej gwiazdy, Michelle Carlsson, odbyła się impreza, podczas której zabawa wymknęła się wszystkim spod kontroli. Za dużo alkoholu sprawiło, że ludzie stali się dla siebie za bardzo szczerzy, mówiąc sobie wzajemnie rzeczy, na jakie w innych warunkach nigdy by się nie odważyli. Rankiem okazało się, że Michelle Carlsson nie żyje. W zamkniętym obszarze pałacu jest też morderca.
W ogólnych założeniach konstrukcja Prime Time przypomina Zamachowca: zamordowano znaną osobę, policja nie chce ujawnić prasie szczegółów, Annika sama musi dotrzeć do rozwiązania. Jednak trzeba przyznać, że kiedy już skupimy się na szczegółach fabuły, okazuje się zaskakująca i sprawia, że trudno się od tej powieści oderwać.
Liza Marklund ma spory talent do wikłania swojej bohaterki w tematy trudne. Tym razem, oprócz kryminalnej intrygi otrzymujemy również opowieść o roli mediów we współczesnym społeczeństwie. Z jednej strony pokazane są ekshibicjonistyczne zachowania celebrytów, z drugiej zaś indywidualne tragedie, które kryją się za kulisami wielkich karier. Wypowiedzi niektórych uczestników programu na temat prowadzącej i innych osób zaangażowanych do produkcji mówią znacznie więcej o tego rodzaju biznesie, niż wygładzone wywiady pojawiające się w kolorowych czasopismach dla kobiet. Własne doświadczenia dziennikarskie Marklund na pewno zaowocowały w tym przypadku, ponieważ portrety psychologiczne podejrzanych są nadzwyczaj wiarygodne.
W tle obserwujemy również walkę o władze w popołudniówce, dla której pracuje Annika. Ambitny szef działu wiadomości podejmuje walkę z niekompetentnym, stale nieobecnym duchem redaktorem naczelnym. Na szczęście dla Anniki starcie to wygrywa człowiek, który jest przychylny młodej i posiadającej spore umiejętności dziennikarce. W praktyce oznacza to jednak, że najbliższe lata zapowiadają się dla niej bardzo pracowite, co nas, czytelników powieści o jej przygodach, powinno jak najbardziej cieszyć.
Autor: Rafał Chojnacki
Liza Marklund, Prime Time, Czarna Owca.