O serwisie / Redakcja

Jeżeli niezbadane drogi zaprowadziły Cię na tą stronę, to prawdopodobnie interesujesz się powieścią kryminalną, ze szczególnym uwzględnieniem tej, która powstała na północ od naszego kraju. O wyjątkowej pozycji skandynawskiego kryminału pisali już uczeni, publicyści i zwykli czytelnicy. Wypada jednak w tym miejscu poświęcić odrobinę uwagi powodom, dla których autorom z mroźnej północy udało się zaistnieć na światowych rynkach.

Skandynawskie kryminały, to powieści twardo osadzone w społecznym dyskursie dotyczącym czasów w których żyjemy. Realistyczna wizja świata splata się tam z problemami życia codziennego, w które musimy nagle wpisać zbrodnie. Zwykle niebanalną i okrutną. Zaangażowanie społeczne sprawia, że – jak zauważył prof. Wojciech Józef Burszta: skandynawski kryminał opowiada o tym, jakie są nasze dzisiejsze problemy.

Mieszkańcy północy czytają kryminały. Trudno nie natknąć się w środkach komunikacji miejskiej w którejś z północnych metropolii na kogoś, kto w danej chwili nie czyta jakiejś powieści kryminalnej. Zwykle jest to kilka osób. Popularność tego rodzaju literatury pokazuje nam, że czytelnicy zgadzają się najwyraźniej z wizją obyczajowości zaprezentowaną przez pisarzy, chyba nic bardziej nie uwiarygadnia tezy, że skandynawskie kryminały to w rzeczywistości również współczesna literatura obyczajowa.

Języki skandynawskie nie znoszą gadulstwa. Być może jest to jeden z powodów, dla których pisarzom z tamtego kręgu kulturowego nadzwyczaj łatwo przychodzi odnaleźć się w realistycznym nurcie współczesnego kryminału. Konkretne sprawy i konkretni bohaterowie – to wizytówka gatunku.

Wybierając pozycje książkowe, które znajdą się na tej stronie celowo kierowaliśmy się bardziej potocznym, niż rzeczywistym rozumieniem terminu „Skandynawia”. O ile bowiem powieści ze Szwecji, Norwegii i Danii nie budzą niczyich wątpliwości, o tyle Finowie czy Islandczycy mogą budzić zrozumiałe kontrowersje. Poszerzyliśmy więc obszar zainteresowań o tzw. „kraje nordyckie” (Finlandia, Islandia, Wyspy Owcze, Wyspy Alandzkie, Laponia), nie włączając jedynie najbardziej spornej – Estonii.

Od 2019 roku wydawcą portalu „Deckare.pl Skandynawskie Kryminały” jest Agencja TROP.

Skład redakcji:

Rafał Chojnacki – redaktor naczelny (rafal.chojnacki@deckare.pl)
Monika Samsel-Chojnacka – redaktor merytoryczny

Adres korespondencyjny:
DECKARE.PL
Rafał Chojnacki
ul. Obodrzyców 50A
81-812 Sopot

Skandynawskie kryminały