Podczas dorocznego spotkania w Bibliotece Kryminału w Eskilstunie, wybrany został Najlepszy szwedzki kryminał ubiegłego roku. Czytaj dalej Wybrano Najlepszy szwedzki kryminał
Archiwum kategorii: Aktualności
TikTok i Syndrom sztokholmski
Wystartował właśnie nowy projekt, realizowany przez portal „Smak Książki„. Zatytułowałem go „Syndrom sztokholmski” i raz w miesiącu będą się w jego ramach ukazywały dłuższe teksty o skandynawskim kryminale. Jest już dostępny pierwszy odcinek, zatytułowany Skandynawskie lato z kryminałem.
Jednocześnie startuje również nasze konto na TikToku, na które serdecznie zapraszamy.
Wesołych Świąt!
Już wkrótce głosowanie na KSIĄŻKĘ ROKU
Na naszym profilu na Facebooku pojawił się post, w którym zbieramy nominacje, czyli tytuły, które trafią w styczniu na ostateczną listę do głosowania. Zapraszamy do udziału w tej zabawie@!
Harry Hole powróci w przyszłym roku
Fot. Mattis Sandblad (VG)Jo Nesbø potwierdził, że siada za chwilę do pisania nowej powieści, której bohaterem będzie detektyw Harry Hole. Czytaj dalej Harry Hole powróci w przyszłym roku
Karin Smirnoff napisze nowe „Millennium”

Szwedzka pisarka Karin Smirnoff zasiądzie już wkrótce do pisania nowego tomu serii „Millennium„. Czytaj dalej Karin Smirnoff napisze nowe „Millennium”
Åsa Larsson nagrodzona!

Szwedzka Akademia Kryminału (Svenska Deckarakademin) postanowiła nagrodzić Åsę Larsson za najlepszy kryminał 2021 roku.
Powieść Fädernas missgärningar jest powrotem do serii o prawniczce Rebecce Martinsson. Jest to jednocześnie zamknięcie całej serii.
Nagroda za najlepszy debiut trafiłą do Sary Strömberg za powieść Sly, w której emerytowana lokalna redaktorka Vera Bergström rozwiązuje sprawę morderstwa kobiety, która zostaje znaleziona zamordowana w lesie na tyłach Åreskutan.
Trzy kolejne części „Millennium”
Szwedzkie wydawnictwo Polaris kupiło od prawa do serii „Millennium” Stiega Larssona i zapowiedziało trzy nowe tomy cyklu. Czytaj dalej Trzy kolejne części „Millennium”
Stockholms Bokhelg
Od kilku dni w trwa w Sztokholmie Książkowy Weekend (Bokhelg). Jest to impreza, która pojawiła się trochę przypadkiem, przy okazji ograniczeń, związanych z pandemią Covid-19. Wcześniej w podobnym terminie organizowano Książkowy Stół (Bokbord), znacznie mniej formalną imprezę, w trakcie której niemal cała ulica Drottninggatan (deptak w centrum Sztokholmu) zastawiona była stołami zbieraczy, bukinistów, antykwariuszy i małych wydawców, sprzedających swoje zbiory w atrakcyjnych cenach. Czytaj dalej Stockholms Bokhelg
Åsa Larsson powraca
Po 10 latach przerwy Åsa Larsson wraca do swojej najpopularniejszej bohaterki. Powieść Fädernas missgärningar (Krzywdy ojców) ma być zamknięciem serii o prawniczce, Rebece Martinsson.
Zarys fabuły: Patolog sądowy Lars Pohjanen prosi Rebeckę Martinsson o zbadanie sprawy morderstwa na zlecenie. Niechętnie się na to zgadza, mimo że jest naprawdę zmęczona pracą i wyczerpana. Wkrótce ma też na biurku nowe śledztwo w sprawie morderstwa. Sprawy zbiegają się, prowadząc jednocześnie w głąb mrocznych tajemnic jej własnej historii rodzinnej.
Gdzie pastor mówi dobranoc (Rafał Chojnacki)

„Osada” Camilli Sten to powieść którą dość trudno jednoznacznie sklasyfikować. Przez większość czasu czytelnik odnosi wrażenie, że ma do czynienia z horrorem, na dodatek w wersji dość mocnej, ponieważ książka ta potrafi całkiem nieźle nastraszyć. Ostatecznie jednak postawiłbym ją na półce z mocnymi thrillera mi, w których niebanalną rolę odgrywają aspekty psychologiczne.
Sveistrup, Søren: Kasztanowy ludzik

Autor: Søren Sveistrup
Tytuł oryginału: Kastanjemanden
Wydawnictwo: W.A.B., 2019
Język oryginału: duński
Seria:
Tłumaczenie: Justyna Haber-Biały
Liczba stron: 564 Czytaj dalej Sveistrup, Søren: Kasztanowy ludzik
Dramat w Knutby na HBO
W styczniu 2004 roku miało miejsce jeden z najgłośniejszych medialnie morderstw w Szwecji. W tle tej tragedii znalazły się religia, seks i przemoc. Historia podleśnej kolonii, zamieszkałej przez wyznawców odłamu kościoła zielonoświątkowego, regularnie wraca we wspomnieniach i relacjach osób, które miały związek z tą sprawą, lub zajmowały się jej badaniem. Powstało wiele książek, analizujących tą niezwykłą historię. Mieszkańcy Knutby do dziś są nieufni wobec obcych, czego sami doświadczyliśmy, odwiedzając to miejsce kilka lat temu.
Zrealizowany przez HBO Europe szwedzki mini-serial dokumentalny Knutby: Módl się, słuchaj i zabijaj, jest próbą zmierzenia się ze starym materiałem dowodowym i dodania do tej historii nowych tropów i wątków, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat. Twórcami filmu są dziennikarze Martin Johnson i Anton Berg, a reżyserem Henrik Georgsson, znany m.in. z dokumentu Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem.
Serial ma 6 odcinków. Od 4 kwietnia 2021 jest dostępny w usłudze HBO GO, zaś 8 kwietnia pierwszy odcinek został wyemitowany na antenie HBO.
[PRIMA APRILIS] Nowy skandynawski projekt Mroza
Remigiusz Mróz, jeden z najbardziej pracowitych polskich autorów kryminałów, rozpocznie wkrótce swój nowy, skandynawski projekt. Już wcześniej, pod pseudonimem Ove Løgmansbø, napisał serię książek, których akcja rozgrywała się na Wyspach Owczych, które są zamorskim terytorium Danii. Nowy cykl zostanie napisany już pod jego własnym nazwiskiem.
Czytaj dalej [PRIMA APRILIS] Nowy skandynawski projekt Mroza
Wierny czytelnik – konkurs
Wraz z Wydawnictwem Sonia Draga zapraszamy na konkurs, którego bohaterem jest Max Seeck i jego powieść Wierny czytelnik. Czytaj dalej Wierny czytelnik – konkurs
Najlepszy kryminał wg. sieci Adlibris
Adlibris – największa szwedzka sieć księgarska, co roku przyznaje swoje własne nagrody dla najlepszych powieści, wybranych w głosowaniu czytelników.
W kategorii „Powieść kryminalna” nagrodę za rok 2020 zdobyła najnowsza książka duetu Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril, ukrywającego się pod pseudonimem Lars Kepler. Powieść nosi tytuł Spegelmannen i jest dziewiątym tomem serii, której bohaterem jest Joona Linna.
Najlepszy Skandynawski Kryminał 2020
Obyło się bez niespodzianek. Najlepszym Skandynawskim Kryminałem 2020 roku, wg. czytelników portalu „Deckare.pl Skandynawskie Kryminały” została powieść Królestwo, której autorem jest norweski pisarz Jo Nesbø.
Najlepsze skandynawskie kryminały 2020 roku

Jakie Waszym zdaniem były najlepsze skandynawskie kryminały 2020 roku? Zapraszam do zabawy, dopisujcie książki, które ukazały się w zeszłym roku i głosujcie na te już dostępne. Zabawa dostępna jest na naszej grupie na portalu Facebook.
Rotvälta Tove Alsterdal kryminałem roku
Dobrze znana polskim czytelnikom Tove Alsterdal (Weź mnie za rękę, Kobiety na plaży, Grobowiec z ciszy, Ślepy tunel) została kolejną lauretką nagrody za najlepszy kryminał, przyzawanej przez Szwedzką Akademię Kryminału. Gratulujemy!
Afera Kryminalna 2020
Już dziś rusza gdański festiwal Afera Kryminalna, tym razem w niezwykłej, bo internetowej odsłonie. Dlatego też szczególnie polecamy facebookowy profil tego wydarzenia, ponieważ to tam można na bierząco śledzić wszyskie newsy i brać udział w spotkaniach.
Warto również subskrybować kanał YouTube Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Pubicznej w Gdańsku, ponieważ tam wyądują wszystkie zapisy odbytych spotkań.
Jak piszą dami organizatorzy: Premiery poszczególnych spotkań z autorami odbywać się będą przez cztery tygodnie, w czwartki i poniedziałki. Start 29 października 2020 roku, o godzinie 18. Pierwszym gościem Afery Kryminalnej będzie Mariusz Czubaj, z którym rozmawiała Iwona Demska. W poniedziałek, 2 listopada 2020 roku z Magdaleną Stachulą rozmawia Marcin Dybuk.
Wśród zaproszonych autorów znaleźli się również: Tomasz Białkowski, Igor Brejdygant, Marek Krajewski, Michał Larek, Olga Rudnicka i Maciej Siembieda. Ze względu na nietypową sytuację, festiwal ma w tym roku jedynie polskich gości. O kolejnych spotkaniach, które potrwają do 23 listopada, będziemy na bieżąco informować.