The Petrona Award

The Petrona Award
The Petrona Award

Nagroda, znana jako Petrona Award przyznawana jest za najlepszą powieść kryminalną, napisaną w krajach skandynawskich lub bałtyckich, przetłumaczoną i wydaną w Wielkiej Brytanii.

Jury tej nagrody skupia się na wybieraniu literatury kryminalnej o wysokiej jakości, która nie tylko dostarcza czytelnikom intrygującą fabułę, ale także przekazuje głębsze społeczne i kulturowe treści. Petrona Award jest ważnym wyróżnieniem w świecie literatury kryminalnej i przyczynia się do promocji autorów z regionu Skandynawii i krajów bałtyckich na arenie międzynarodowej.

Patronką nagrody jest brytyjska blogerka i popularyzatorka literatury kryminalnej, Maxine Clarke, znana w internecie jako Petrona. Była ona jednej z pierwszych blogerek kryminalnych i przyczyniła się w znaczny sposób do zwiększenia zainteresowania skandynawską literaturą kryminalną w świecie anglojęzycznym. Po jej śmierci w grudniu 2012 roku, podjęto decyzję o powołaniu do życia nagrody, którą przyznają osoby związane z kryminalnym blognetem, tłumacze, pisarze i księgarze, związani z takimi periodykami internetowymi, jak „Euro Crime” czy „Nordic Noir”.

Zgodnie z ideą fundatorów, nagroda przyznawana jest zarówno pisarzowi, jak i tłumaczowi zwycięskiej powieści.

Dodaj komentarz