Emocje i zagadki (Rafał Chojnacki)

Yrsa Sigurðardóttir: Konsekwencje
Yrsa Sigurðardóttir: Konsekwencje

Yrsa Sigurðardóttir, islandzka autorka znana m.in. z serii książek o Freyji i Huldarze, ponownie dostarcza czytelnikom niezapomnianych emocji w swojej najnowszej powieści „Konsekwencje”. Ta fascynująca historia jest doskonale zbalansowaną mieszanką makabrycznych morderstw, emocjonalnych zawirowań i aktualnych tematów, które zmuszają do refleksji.

Już po raz czwarty psycholożka Freya i policyjny detektyw Huldar krzyżują swe drogi na stopie zawodowej. Tym razem powodem są rozczłonkowane zwłoki, które zostają znalezione w bagażniku samochodu. Trop prowadzi od nich do wcześniejszych zbrodni, które trzeba poukładać w sensowną całość, ponieważ dopiero znalezienie wszystkich elementów kryminalnej układanki pomoże poznać tożsamość sprawcy.

W „Konsekwencjach”, jak zwykle w przypadku tej autorki, nie brakuje makabrycznych morderstw, ale pod powierzchnią tego kryminalnego thrillera kryje się coś więcej. Bohaterowie Huldar i Freyja, których relacje mogą czasem wywołać uśmiech na twarzy czytelnika, tworzą niepowtarzalny duet, który świetnie sprawdza się w całej serii powieści. Gdyby przyznawać również nagrody z role drugoplanowe, na pewno taką dostałaby Erla, szefowa Huldara, szorstka i bezpośrednia bohaterka, świetnie sprawdzająca się w takich historiach.

Autorka zgrabnie wplata w swoją opowieść tematykę bardzo aktualną, skupiając się przy okazji m.in. na kwestiach szczepień przeciwko Covid-19. Wykorzystuje ruch antyszczepionkowy i dylematy rodziców podejmujących decyzje, dotyczące szczepień ich dzieci, jako tło dla głównej intrygi.

W „Konsekwencjach” nie brakuje napięcia i tajemnicy, które doskonale podtrzymują zainteresowanie czytelnika. Sigurðardóttir eksploruje emocje bohaterów i oddaje czytelnikowi poczucie straty i gniewu, które są obecne w całej powieści. Tempo akcji jest odpowiednie, a zaskakujące momenty i odkrycia dotyczące bohaterów sprawiają, że książka jest niezwykle wciągająca. Czytelnik znajdzie w niej wiele pytań, które prowokują do myślenia i skłaniają do refleksji nad różnymi punktami widzenia.

Najbardziej zapadające w pamięć jest zakończenie, które niespodziewanie zmienia losy bohaterów i ich związków. Sigurðardóttir po mistrzowsku wprowadza punkt zwrotny, który sprawia, że nadzieja i możliwość pojednania między głównymi postaciami stają się coraz bardziej realne. Wyjątkowość tej powieści tkwi również w subtelności, z jaką autorka ukrywa kluczowe informacje, odsłaniając je stopniowo, by czytelnik doświadczył pełni napięcia.

Autor: Rafał Chojnacki

Yrsa Sigurðardóttir, Konsekwencje, Sonia Draga, 2023.

Dodaj komentarz