Realistyczny kryminał (Rafał Chojnacki)

Nordin, Karin: Cień kruka
Nordin, Karin: Cień kruka

Karin Nordin, Amerykanka o skandynawskich korzeniach, debiutuje powieścią „Cień kruka”, pierwszą odsłoną nietypowej serii, której bohaterem jest inspektor policji Kjeld Nygaard. Tym, co wyróżnia tę serię, jest połączenie skandynawskiej tajemnicy z amerykańskim stylem pisania – Nordin tworzy swoje dzieła w języku angielskim.

Fabuła tej powieści rozgrywa się w prowincji Jämtland w Szwecji, gdzie Nygaard, funkcjonariusz policji z Göteborga, jest związany z rodzinnym miastem Varsund. To górnicza wioska, usytuowana w odległej części zachodniej Szwecji. W centrum wydarzeń stoi niezwykła noc, kiedy to ojciec Nygaarda, Stenar, zostaje obudzony przez wrzaski hodowanych przez niego kruków. Wyszukując źródła hałasu, Stenar odkrywa przeraźliwe krakanie ptaków i wyrusza na zewnątrz. Gdy zbliża się do stodoły, krakanie staje się jeszcze bardziej intensywne, a towarzyszą mu głosy, pełne gniewu i drwiny. To zdarzenie wskazuje na tragiczny rozwój wypadków – morderstwo, którego świadkiem mógł być ojciec Nygaarda.

Kiedy Nygaard otrzymuje tajemniczą wiadomość głosową od swojego ojca, sugerującą świadectwo morderstwa w stodole, jego niechęć do powrotu do Varsund po dwunastu latach nieobecności jest zrozumiała. Mimo to wraca, zarówno po to, by odpocząć od narastających kłopotów w Göteborgu, jak i by na nowo zbudować relacje rodzinne. Spotyka tam swoją siostrę Sarę, która wyjawia mu, że Stenar cierpi na Alzheimera. W rozmowie z lokalnym detektywem Gunarem Ekiem, Nygaard dowiaduje się, że ojciec zgłosił już sprawę morderstwa, a policja przeszukała teren stodoły. Pomimo braku dowodów, Nygaard nie ignoruje intuicji i rozpoczyna własne śledztwo. To, co odkrywa w stodole, zmienia wszystko – ludzki ząb w kruczym gnieździe.

„Cień kruka” wyróżnia się nie tylko nietuzinkowym bohaterem, ale również miejscem akcji i atmosferą. Nordin wprowadza czytelnika w malowniczą prowincję Jämtland, otoczoną gęstym lasem i zdominowaną przez odległą wiejską farmę. To otoczenie nadaje historii niepokojący, klaustrofobiczny ton. Intrygujące zwroty akcji i tajemnice zachęcają do kontynuowania lektury. Postać Nygaarda rozwija się na tle skomplikowanych relacji rodzinnych i zawodowych, tworząc fascynujący portret głównego bohatera.

Autorce udaje się połączyć konwencję skandynawskiego kryminału z unikalnym stylem pisania, co czyni „Cień kruka” ciekawą i wciągającą powieścią. Kjeld Nygaard staje się postacią, którą chcemy poznać lepiej i obserwować w kolejnych tomach serii. Mamy nadzieję, że polski wydawca zdecyduje się na kontynuację, abyśmy mogli nadal cieszyć się tą niekonwencjonalną mieszanką tajemnicy, charakterów i miejsc.

Autor: Rafał Chojnacki

Karin Nordin, Cień kruka, Akapit Press, 2022.

Dodaj komentarz