Ohlsson, Kristina

Kristina Ohlsson
Kristina Ohlsson

Imię i nazwisko: Kristina Ohlsson
Urodzona: 1979
Kraj pochodzenia: Szwecja

Kristina Ohlsson to jedna z najbardziej kompetentnych w Szwecji osób, jeśli chodzi o tematykę polityczną. Ukończyła nauki polityczne, jest cywilnym analitykiem do spraw obrony, wcześniej pracowała m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W Szwedzkim Kolegium ds. Obrony była ekspertem do spraw Bliskiego Wschodu, oraz kontaktów zagranicznych Unii Europejskiej.

Urodzona w 1979 roku w Kristianstad w południowej Szwecji, mieszka obecnie w Sztokholmie na Vasastan. Ma na swoim koncie również karierę dziennikarską, pracowała w lokalnej gazecie w Kristianstad.

Jej debiutancka powieść kryminalna „Niechciane” ukazała się w Szwecji w 2009 roku (w Polsce rok później). Jej bohaterowie, Fredrika Bergman i Alex Recht, powracają w kolejnych książkach.
Fredrika, podobnie jak Kristina, jest analitykiem policyjnym, zaś Alex inspektorem policji. Autorka zaprzecza jednak, podejrzeniom, że obarcza uczuciową bohaterkę swoimi własnymi problemami. W wywiadach podkreśla, że choć jej doświadczenia pozwoliły tchnąć życie w tą postać, to później zaczęła już ona żyć swoim własnym życiem.

Od 2014 roku Kristina pracuje nad nową serią, której bohaterem jest adwokat Martin Benner.

Początkowo praca nad pierwszą powieściami wypełniała Kristinie cały wolny czas – po pracy i w weekendy. W 2008 roku rozesłała pierwszą wersję „Niechcianych” do wydawców, w rezultacie czego podpisała kontrakt z Piratförlaget. Materiały na drugą książę zbierała przez kolejny rok, aż w końcu wzięła kilkutygodniowy urlop, by ukończyć projekt. Wreszcie zdecydowała się na zostanie pełnoetatową pisarką.

Autor: Rafał Chojnacki

 

Dodaj komentarz