Aust, Kurt

Kurt Aust
Kurt Aust

Imię i nazwisko: Kurt Aust
Urodzony: 1955
Kraj pochodzenia: Dania/Norwegia

Kurt Aust, to urodzony w Danii, na stałe mieszkający w Norwegii pisarz kryminałów, który jest reprezentantem niezbyt popularnego w tamtym rejonie kryminału historycznego.

Bohaterem większości jego książek są profesor Thomas af Boueberg z Uniwersytetu Kopenhaskiego – pełniący rolę detektywa – oraz jego „doktor Watson”, znacznie mniej błyskotliwy Petter Hortten. Akcja tych pisanych po norwesku książek rozgrywa się w osiemnastowiecznej Danii i Norwegii.

Kurt Aust (właściwie Kurt Østergaard) urodził się w 1955 roku w duńskim mieście Ikast. Zdobył wykształcenie w swoim kraju, po czym jako dyplomowany pedagog wyemigrował w 1982 do Norwegii. Tam ożenił się z Ann-Carin Wessel, norweską malarką i ilustratorką, bardziej znaną jako Kin Wessel. W 1997 roku razem stworzyli komiks pt. „Slaveskipet Fredensborg”, opowiadający o statku niewolników. W 2006 roku wrócili do wspólnej pracy, wydając książkę dla dzieci – „Kasper & Måns. Den store kaosdagen”. Kurt i Kin mieszkają razem w Horten, niedaleko Telemarku.

Pierwszą kryminalną powieścią Austa była wydana w 1999 roku książka „Vredens dag”. Kolejne tomy, to: „Den tredje sannhet” (2001), „Hjemsøkt” (2003), „Kongefrykt” (2004) i „Hevnens alkymi” (2009). Kurt Aust ma rownież na koncie współczesny thriller „De usynlige brødre” (2006), oraz książkę „Symboler & demoner”, będącą przewodnikiem po świecie powieści Dana Browna.

Za swoją debiutancką powieść Aust otrzymał w 1999 roku nagrodę za najlepszy debiut – Debutantpris Aschehougs – przyznawaną corocznie przez norweską grupę wydawniczą Aschehoug H. & Co. Z kolei powieść „Hjemsøkt” otrzymała w 2003 roku Nagrodę Rivertona (Rivertonprisen) oraz Szklany Klucz (Glasnyckeln).

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz