Rogneby, Jenny

Jenny Rogneby
Jenny Rogneby

Imię i nazwisko: Jenny Rogneby
Urodzony: 1974
Kraj pochodzenia: Etiopia/Szwecja

Jenny Rogneby to pochodzaca z Etiopii szwedzka pisarka, która ma na koncie karierę wokalistki pop i policjantki.


Jenny trafiła do Szwecji jako jednolatka, została adoptowana przez szwedzką rodzinę, jej nowi rodzice pracowali dla armii. Dorastała w miasteczku Boden.

Przybrani rodzice szybko odkryli jej talent muzyczny, dzięki czemu miała możliwość realizowania swoich pasji na tym polu. Jako wokalistka pop występowała między innymi jako support przed estońskimi koncertami Michaela Jacksona. W Szwecji zdobyła sławę występując i nagrywając z zespołem Cosmo4, z którym próbowała swoich sił w eliminacjach do Festiwalu Eurowizji.

W międzyczasie studiowała psychologię, socjologię, prawo i kryminalistykę. Ukończyła ten ostatni kierunek i przez siedem lat pracowała jako oficer śledczy w sztokholmskiej policji.

Jej pierwsza powieść kryminalna – „Leona. Kości zostały rzucone” („Leona. Tärningen är kastad”) – ukazała się w 2014 roku. Jej bohaterką jest Leona Lindberg, młoda policjantka, cierpiąca na nietypową przypadłość. Jest niezdolna do odczuwania emocji. Spory sukces powieści otworzył pisarce drogę do kariery, dzięki czemu czytelnicy mogli poznać kolejne sprawy prowadzone przez Leonę.

Dodaj komentarz