Dahl, Kjell Ola

Kjell Ola Dahl
Kjell Ola Dahl

Imię i nazwisko: Kjell Ola Dahl
Urodzony: 1958
Kraj pochodzenia: Norwegia

Kjell Ola Dahl jest uważany na świecie za jednego z czołowych norweskich twórców powieści kryminalnych. Jego seria z inspektorem Gunnarstrandą i jego asystentem Frankiem Frølichem, podbija rynki nie tylko w krajach skandynawskich.

Prawa do przekładów sprzedano bowiem do kilkunastu krajów, w tym do Polski. Krytycy w krajach europejskich widzą w nim norweskiego Henninga Mankella, kontynuatora tradycji duetu Sjöwall & Wahlöö.

K. O. Dahl urodził się w 1958 w Gjøvik, ma dwie siostry. Rodzina mieszkała najpierw w Gjøvik, by później przeprowadzić się kolejno do Kristiansand, Oslo i Bærum.

Ojciec Kjella był dziennikarzem, matka pracowała w biurze. W 1977 roku młody Dahl przeprowadził się do Oslo, by tam studiować psychologię. Po dwóch latach zawiesił studia i wybrał się w długą podróż po Ameryce Północnej i Środkowej. Po powrocie dokończył studia, ma obecnie dyplomy z psychologii, prawa i zarządzania.

Swoją pierwszą powieść, „Dødens investeringer”, wydał w 1993 roku, był wówczas nauczycielem w szkole w Askim. Tak zaczęła się literacka przygoda, która trwa do dziś. Mimo że zdarza mu się czasem romansować z innymi gatunkami, główny trzon jego twórczości stanowią powieści kryminalne.

Dahl jest również zdobywcą Nagrody Rivertona (Rivertonpriset, za „Mały złoty pierścionek”), a jego powieści są wymieniane często na listach nominowanych do takich nagród, jak Szklany Klucz (Glasnyckeln), The Brage Literary Prize i The Martin Beck Award.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz