Żołnierze z przedmieścia (Rafał Chojnacki)

Anders Roslund, Börge Hellström: Dwaj żołnierze
Anders Roslund, Börge Hellström: Dwaj żołnierze

Tytułowych „dwóch żołnierzy”, to praktycznie jeszcze nastolatki (starszy z nich ma 18 lat). Bracia Gabriel i Leon są członkami nowo powstałego gangu. Tatuaże z logo swojej poprzedniej organizacji usunęli z nóg lutlampą. Teraz mają plany, dzięki którym zyskają szacunek wśród swoich i strach wśród reszty Szwedów.Mroczna wizja przedmieść Sztokholmu przywodzi na myśl słynne „Stockholm Riots” sprzed kilku lat – zamieszki, podczas których przez kilka dni palono samochody na przedmieściach szwedzkiej stolicy. Tu również zaczyna się od płonących aut i śmietników, których strażacy nie nadążają gasić. Ale prawdziwa stawka jest dużo większa…

Kiedy Leon ucieka z więzienia, mordując po drodze strażniczkę, życie nowego gangu nabiera rozpędu. Jego członkowie nie cofną się przed niczym, nawet dzieci wykorzystują do transportowania narkotyków. Młodzi gangsterzy zbierają haracze, są agresywni i nie czują przed nikim respektu.

Kiedy dzielnica Råby staje w płomieniach, w poszukiwaniu zbiega przyjeżdża do niej Ewert Grens, który zna braci od dziecka. wie, że weszli w posiadanie sporej ilości materiałów wybuchowych, które ukryli w którymś z mieszkań na swoim terenie. Zaczyna mozolne śledztwo, w którym wszyscy okoliczni mieszkańcy, mimo że są zastraszeni przez gangsterów, nie chcą współpracować z policją. Większość z nich nie ma dobrego zdania o stróżach prawa.

Dwóch żołnierzy to najbardziej dramatyczna z powieści duetu Roslund & Hellström. Choć obserwujemy brutalne sceny, a życie bohaterów po obu stronach barykady aż kipi od negatywnych emocji, autorzy stworzyli mocne psychologiczne podstawy, motywujące postępowanie każdej z postaci. Atmosfera beznadziei, panująca na dzielnicach, w których dzielnic stają się młodocianymi przestępcami, członkami gangu, a w końcu mordercami, jest wręcz przytłaczająca. W miejscach takich jak Råby nie ma innej drogi.
Choć powieść tą momentami ciężko się czyta, ponieważ jest wyjątkowo przygnębiająca, to jest to jeden z najlepszych skandynawskich kryminałów ostatnich lat.

Anders Roslund, Börge Hellström, Dwaj żołnierze, Albatros, 2014.

Autor: Rafał Chojnacki

 

Dodaj komentarz