Fossum, Karin

Karin Fossum
Karin Fossum

Imię i nazwisko: Karin Fossum
Urodzony: 1954
Kraj pochodzenia: Norwegia

Karin Fossum urodziła się w Sandefjord w południowo-wschodniej części Norwegii, w 1954 roku. W swojej rodzinnej gminie ukończyła szkołę, później zdecydowała się zostać pielęgniarką.

W osiemnastym roku życia trafiła jako pielęgniarka do szpitala psychiatrycznego, gdzie pracowała dwa lata. Jej wrażliwość pozwoliła na przekucie zawodowych doświadczeń w poezje i w 1974 roku wydała debiutancki tomik, zatytułowany „Kanskje i morgen”. Otrzymała za niego prestiżową Nagrodę Literacką im. Tarjei Vesaasa. Do dziś uważa to za swój największy sukces.

Po opublikowaniu kolejnego zbioru wierszy („Med ansiktet i skyggen” w 1978 roku), przyszedł czas na opowiadania (dwa tomy: „I et annet lys” z 1992 i „Søylen” z 1994 roku) i wreszcie na doskonale przyjętą powieść, zatytułowaną „Oko Ewy”. W tej wydanej w 1995 roku książce po raz pierwszy pojawił się inspektor Konrad Sejer. Sama autorka podkreśla, że wątek kryminalny dodała do powieści dopiero w połowie pracy nad tomem. Niespodziewany sukces psychologicznego kryminału, sprawił, że powstała cała seria o sprawach prowadzonych przez Sejera.

Za drugi tom cyklu – „Nie oglądaj się” – otrzymała w 1996 roku prestiżową Nagrodę Rivertona (Rivertonpriset), przyznawaną dla najlepszej norweskiej powieści kryminalnej, a rok później ta sama książka otrzymała Szklany Klucz (Glasnyckeln) – dla najlepszego kryminału krajów nordyckich. Trzeci tom – „Kto się boi dzikiej bestii” – przyniósł autorce w 1997 nagrodę Norweskiego Stowarzyszenia Sprzedawców Książek. Czwarta część – „Za podszeptem diabła” nie otrzymała znaczących nagród w Skandynawii, ale za to w 2007 roku jej angielskie tłumaczenie („When the Devil Holds the Candle”) otrzymało The Gumshoe Awards, nagrodę przyznawaną najlepszej europejskiej powieści kryminalnej.

Nieco wcześniej, bo w 2004 roku Szwedzka Akademia Kryminału przyznała jej The Martin Beck Award za powieść „Czarne sekundy”. Rok 2014 to kolejna Nagroda Rivertona, tym razem za powieść „Helvetesilden”.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz