Theorin, Johan

Johan Theorin
Johan Theorin

Imię i nazwisko: Johan Theorin
Urodzony: 1963
Kraj pochodzenia: Szwecja

Johan Theorin to obecnie jeden z najciekawszych szwedzkich autorów powieści kryminalnych.

Począwszy od debiutanckiego „Zmierzchu” każda z jego trzech wydanych dotąd książek, zbiera świetne recenzje i otrzymuje sporo nagród literackich, zarówno branżowych, jak i ogólnoliterackich.

Johan Theorin urodził się i wychował w Göteborgu, jego poprzednią profesją – podobnie jak w przypadku wielu innych szwedzkich pisarzy – było dziennikarstwo. Jednak jeszcze wcześniej, jako student, pisywał opowiadania, które ukazywały się w niskonakładowych magazynach.

Akcja powieści Theorina rozgrywa się na Ölandii, wyspie, którą od dziecka zna z wakacyjnych wyjazdów. Właśnie stamtąd pochodzi rodzina jego matki, której przodkowie byli rybakami i farmerami. Tłumaczy to głębokie zakorzenienie twórczości Theorina w tamtejszej kulturze. Plan pisarza obejmuje napisanie czterech powieści kryminalnych, z których każda pokaże inną porę roku na wyspie.

Najważniejszą częścią kryminalnej twórczości Theorina jest tzw. Kwartet Ölandzki – seria czterech książek, powiązanych bohaterami drugoplanowymi, które rozgrywają się w trakcie czterech pór roku na tej wyspie. Oprócz „Zmierzchu” w skład serii wchodzą: „Nocna zamieć”, „Smuga krwi” i „Duch na wyspie”.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz