Lapidus, Jens

Jens Lapidus
© 2013 Fotograf Anna-Lena Ahlström

Imię i nazwisko: Jens Lapidus
Urodzony: 1974
Kraj pochodzenia: Szwecja

Jens Lapidus to jedna z najmłodszych gwiazd szwedzkiego kryminału, choć jako pisarz debiutował stosunkowo późno.

Urodził się w 1974 roku w Sztokholmie, a jego pierwsza powieść, „Szybki cash” („Snabba cash”) została wydana dopiero w roku 2006. Wcześniejsze lata poświęcił studiom i praktyce prawniczej. Wciąż mieszka wraz z rodziną w Sztokholmie.

„Szybki cash” był pierwszą częścią trylogii „Stockholm Noir” (przez polskiego wydawcę nazwanej „Czarną Trylogią Sztokholmską”), która miała pokazać inne niż dotąd oblicze miasta. Rzeczywiście, pisarstwo Lapidusa posiada w sobie pewne cechy niedostępne dotąd w skandynawskiej powieści kryminalnej, porównuje się go raczej do czołówki amerykańskich twórców powieści detektywistycznych. A jednak stylistyka ta doskonale oddaje przemiany, jakim podlega szwedzka stolica.

Debiutancka powieść Lapidusa ukazała się w czternastu krajach, zainteresowali się nią również filmowcy. Kolejny tom trylogii, znany u nas jako „Zimna stal” („Aldrig fucka upp”) ukazał się w oryginale w 2008 roku. Serię zamyka powieść „Życie deluxe” („Livet deluxe”). Część bohaterów pojawiających się na kartach trylogii, znajdziemy również w opowiadaniach zawartych w tomie „Mamma försökte”.

Od 2014 roku Lapidus tworzy nową serii thrillerów kryminalnych, zapoczątkowaną powieścią „VIP-Room” („VIP-rummet”). Jej kontynuacja zatytułowana jest „Stockholm Delete” („STHLM Delete”).

Bibliografię Jensa uzupełnia scenariusz do komiksu dla dorosłych (graphic novel) „Gängkrig 145”, do którego rysunki stworzył Peter Bergting.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz