Córka pastora (Rafał Chojnacki)

Anna Jansson: Kruchy lód

Niewielką miejscowością Kronviken wstrząsa szokująca wiadomość. Cecylia Johannes, córka miejscowego pastora, zostaje znaleziona martwa. Pierwsze ustalenia śledczych wskazują na samobójstwo. Jednak Maria Wern jest zbyt wnikliwą obserwatorką, żeby tak łatwo dała się zwieść pozorom.

Choć Annę Jansson uważa się raczej za autorkę nieco lżejszych kryminałów, Kruchy lód zdecydowanie przeczy tej tezie. Siła tej powieści opiera się przede wszystkim na interesujących portretach psychologicznych głównych postaci dramatu. Z jednej strony mamy tu Cecylię i jej ojca, który po śmierci swojej pierwszej żony przelał wiele uczuć na córkę. Jest też jednak jego druga żona, która czuje się wiecznie stawiana na dalszym miejscu. Również rodzina Amandy, zbuntowanej przyjaciółki córki pastora, jest ciekawym polem do obserwacji.

W trakcie lektury powoli dostrzegamy sieć zależności, która oplata różne postaci z Kronviken. Tworzy to również ciekawą mapę możliwych motywów zbrodni – bo w końcu okazuje się, że nastolatka nie odebrała sobie życia samodzielnie. Jansson kreśli również ciekawy obraz nieciekawego życia na prowincji. Choć już dawno powinniśmy się przyzwyczaić do tego, że za sielskimi fasadami prowincjonalnych społeczności kryją się ukryte demony, to jednak skandynawski kryminał wyjątkowo mocno podkreśla tą kwestię.

Choć jest to opowieść o zagubieniu współczesnych nastolatków, którzy próbują zrównoważyć braki w kontaktach z innymi ludźmi aktywnością na portalach społecznościowych, to autorka wspomina też, niejako mimochodem, o innych ważnych sprawach, typowych dla szwedzkich społeczności, zwłaszcza tych niewielkich. najdziemy tu wątek oskarżeń o molestowanie seksualne, problem asymilacji uchodźców przybywających do Szwecji, a przede wszystkim opowieść o samotności wśród ludzi.Kruchy lód to jedna z najlepszych pod względem psychologicznym powieści Anne Jansson.

Autor: Rafał Chojnacki

Anna Jansson, Kruchy lód, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014.

Dodaj komentarz