Krwawy romans (Rafał Chojnacki)

Camilla Grebe: Stąpając po cienkim lodzie
Camilla Grebe: Stąpając po cienkim lodzie

Bohaterką powieści Camilli Grebe jest Emma, młoda pracownica sklepu odzieżowego. Dziewczyna Czuję się bardzo samotna dlatego gdy pewnego dnia w jej sklepie pojawia się przystojny Jasper Orre, który nie tylko wygląda jak prezes, ale też po prostu nim jest, między starszym mężczyzną a młodą dziewczyną rozpoczyna się romans. Nie mamy tu bynajmniej do czynienia z fabułą „harlequina”.Grebe nie od dziś Pisze powieści kryminalne. Dlatego też jeżeli taka fabuła pojawia się w jej książce, być pewni że lada moment wydarzy się coś niezwykłego. Rzeczywiście, z pozoru Wszystko wygląda dobrze, ponieważ Jesper w końcu oświadcza się Emmie, jednak tego samego wieczora, a właściwie w trakcie następującej po nim nocy, dziewczyna zauważa, że jej ukochany zniknął.

Szybko okazuje się że dziewczyna właściwie nie wiedziała niczego o swoim kochanku. Kolejne fakty, które poznaję w drodze prowadzonego przez ciebie amatorsko śledztwa, sprawiają że jej życie zmienia się jeszcze bardziej. Dziewczyna traci pewność siebie, dowiaduje się jak bardzo została oszukana.

Drugi wątek powieści to już nieco bardziej typowa historia kryminalna. Jej bohaterami są policjant Peter, oraz Hanne, kobieta, z którą 10 lat wcześniej spotkał się przy okazji innego śledztwa. Już wówczas bardzo mu się one spodobała, a teraz dzięki, temu że modus operandi sprawcy w sprawie, na którą właśnie pracuję, jest niemal identyczne z poprzednią zbrodnią znów ma okazję ją spotkać.

W życiu Hanny jednak sporo się zmieniło. Zdiagnozowano u niej która z prania że jej zeznania mogą już nie mieć takiej wartości jak kiedyś. To bardzo rzadka wczesna forma demencji, postępującej szybko i bardzo agresywnie. A jednak to właśnie ta para będzie musiała rozwiązać zagadkę zabójstwa młodej kobiety której ciało znaleziono w mieszkaniu szefa firmy modowej, Jespera Orre.

Grebe bardzo sprawnie konstruuje zarówno fabuły swojej powieści jak, i postaci samych bohaterów. Spory nacisk kładzie na ich psychologiczną stronę, pozwalając czytelnikom zrozumieć zarówno motywy postępowania jak i reakcje na okoliczności w jakich się znajdują. Dzięki temu cała fabuła wydaje się spójna i logiczna a zagadka kryminalna jest do dopięte na ostatni guzik.

Autor Rafał Chojnacki

Camilla Grebe, Stąpając po cienkim lodzie, Sonia Draga, 2017.

Dodaj komentarz