Persson, Leif GW

Leif GW Persson
Leif GW Persson

Imię i nazwisko: Leif Gustav Willy Persson
Urodzony: 1945
Kraj pochodzenia: Szwecja

Leif GW Persson jest jednym z niewielu prawdziwych specjalistów od spraw kryminalnych wśród skandynawskich pisarzy.

Zajmuje się naukowo kryminologią, dziennikarstwem społecznym, współpracował z Głównym Urzędem Statystycznym, był również doradcą naukowym i ekspertem w Ministerstwie Spraw Społecznych i doradcą Carla Perssona, szefa szwedzkiej policji (w późniejszych latach również szefa Interpolu).

Persson urodził się w 1945 roku w Sztokholmie. Początkowo nic nie zapowiadało jego kariery pisarskiej ani naukowej. Studia rozpoczął w 1965 roku, kilkakrotnie je przerywając i wznawiając. Doktorat obronił w 1980 roku, swoje tezy poświęcone błędom w statystykach kryminalistycznych. Od 1981 roku podjął pracę na Uniwersytecie Sztokholmskim, a od 1991 roku jest tam profesorem. Wcześniej był m.in. asystentem na uniwersytetach w Sztokholmie i Linkoping.

Pierwszy tekst podpisany nazwiskiem Leif GW Persson ukazał się w 1972 roku, sam autor twierdził, że wybrał taką formę zapisu, żeby nie kojarzyła się ona z Leifem Perssonem, popularnym w tamtych czasach zawodnikiem motokrosowym.

Swoją pierwszą powieść Persson wydał w 1978 roku, nosi ona tytuł „Grisfesten”. W 1984 roku nakręcono na jej podstawie serial telewizyjny „Mannen från Mallorca”. Rok później ukazała się powieść „Profitörerna” również zrealizowana jako serial (zachowano tytuł „Profitörerna”). W 1982 Persson wydał trzeci kryminał – „Samhällsbärarna”, na podstawie którego nakręcono w 1986 roku film fabulerny „I lagens namn”. W późniejszych latach pisarz nie zajmował się pisarstwem, ograniczając się do publikacji naukowych, dziennikarstwa i… książek poświęconych kuchni myśliwskiej, pisanych wspólnie z Janem Guillou.

Po dwudziestu latach Leif GW Persson powrócił do pisarstwa, publikując „Trylogię policyjną” (właściwie to „Välfärdsstatens fall” czyli trylogia „o upadku państwa dobrobytu”), osnutą namotywach zabójstwa szwedzkiego premiera Olofa Palmego, do której prawa do sfilmowania niemal natychmiast wykupił Nordisk Film.

Powieści Perssona są doskonałym przykładem współczesnej prozy policyjnej, pełnej barwnych postaci, tworzących wspólne uniwersum. Bohaterowie ci  wymieniają się w różnych powieściach, przechodząc z pierwszego planu na drugi.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz