Marklund, Liza

Liza Marklund
Liza Marklund

Imię i nazwisko: Eva Elisabeth Marklund
Urodzony: 1962
Kraj pochodzenia: Szwecja

Liza Marklund dała się poznać jako dziennikarka, zajmująca się w głównej mierze sprawami kobiet. Z czasem zainteresowanie te przeniosły się do pisanych przez nią powieści kryminalnych.

W okresie stażu dziennikarskiego w Luleå i tuż po nim pracowała w takich gazetach, jak „Norrbottens-Kuriren” i „Norrländska Socialdemokraten”. Szybko jednak dostała propozycję z „Aftonbladet” i w wieku 24 lat przeniosła się do Sztokholmu.

Wcześnie miała za sobą doświadczenia rozmaitych dorywczych prac i podróży do bardzo dziwnych miejsc. Pracowała m.in. jako krupier w kasynie, w Londynie dorabiała jako kelnerka, a w Stanach Zjednoczonych sprzedawała telefony. Na jakiś czas trafiła również do jednego z izraelskich kibuców.

Jej twórczość literacka zaczęła rozkwitać stosunkowo późno, miała bowiem 35 lat kiedy w 1995 roku ukazała się jej pierwsza powieść – „Gömda”, wydana jako napisana wspólnie z Marią Eriksson. Przez lata prezentowano tą powieść jako autentyczną historię o męskiej brutalności wobec kobiet, a Maria miała być jej bohaterką. Marklund nie zaprzeczała. W 2004 roku, będąc już uznaną autorką kryminałów, napisała kontynuacją historii Marii, zatytułowaną „Asyl”. Dopiero w 2008 roku dziennikarka Monica Antonsson dotarła do prawdziwych dokumentów dotyczących sprawy na którą powoływała się powieść. Wzbudziło to sporo kontrowersji, a Marklund wreszcie przyznała, że jej powieść nie jest prozą ściśle dokumentalną.

Najważniejszą część twórczości Lizy stanowią jednak powieści kryminalne, których bohaterką jest młoda dziennikarka, Annika Bengtzon. Cykl rozpoczęty w 1998 roku powieścią „Zamachowiec” (oryginalny tytuł, to „Sprängaren”, a pierwsze polskie tłumaczenie ukazało się jako „Rewanż”), stał się przełomową serią w kobiecej literaturze kryminalnej. Pierwsze powieści były na tyle dobrze napisane, że mimo iż bohaterka jest kobietą dość mocno przeżywającą wszelkie stany emocjonalne, to serii udało się wyjść poza ramy literatury kobiecej, której zawdzięcza równie wiele, co tradycyjnemu kryminałowi.

Za debiutancki kryminał Marklund otrzymała nagrodę Polonipriset, przyznawaną przez wykwalifikowane grono dziennikarzy, autorów kryminałów i literaturoznawcy, współpracujący z czasopismem „Jury”. Nagroda ta zawdzięcza swoją nazwę Helenie Poloni, pierwszej szwedzkiej autorce kryminałów, która debiutowała w 1935 roku. Polonipriset przyznano tylko cztery razy, po 2001 roku uznano, że sukces osiągnięto. Między innymi za sprawą sukcesu cyklu o Annice Bengtzon po pióra sięgnęła cała rzesza piszących Szwedek.

W 2009 roku miłośnicy kryminałów z zainteresowanie przyjęli zapowiedź współpracy szwedzkiej pisarki z amerykańskim autorem powieści sensacyjnych Jamesem Pattersonem. Ich wspólna powieść zatytułowana jest „Pocztówkowi zabójcy”.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz