Jungstedt, Mari

Mari Jungstedt
Mari Jungstedt

Imię i nazwisko: Kerstin Mari Jungstedt
Urodzona: 1962
Kraj pochodzenia: Szwecja

Mari Jungstedt, to kolejna przedstawicielka środowiska dziennikarskiego w panteonie sław szwedzkiej literatury kryminalnej.

Mieszka w Nacka, pod Sztokholmem, pracowała wcześniej m.in. dla radia (Sveriges Radio Ekot) i telewizji (współtworzyła „Rapport”, szwedzki odpowiednik „Wiadomości”), od 2003 roku pisze powieści kryminalne, których akcję umiejscawia głównie na swojej ukochanej Gotlandii.

Pisarka urodziła się w 1962 roku. Wraz z mężem i dwójką dzieci spędzają każde lato na Gotlandii, skąd pochodzi jej małżonek. Kiedy zaczynała swoją karierę pisarską, uznała, że sielskie plenery, w których wielu Szwedów spędza urlopy, będą doskonałym tłem dla zbrodni. Pomysł na tyle spodobał się czytelnikom, że dziś wielu z nich zwiedza Gotlandię śladami bohaterów powieści Mari Jungstedt. Wydawane są nawet specjalne przewodniki, w kilku językach, które można kupić w każdym sklepie z prasą na tej wyspie.

Bohaterami większości utworów szwedzkiej pisarki są inspektor Anders Knutas i dziennikarz Johan Berg. Razem rozwiązali już niejedną sprawę, a kolejne powieści o ich zmaganiach z przestępcami trafiają na listy bestsellerów. Twórczością Mari Jungstedt zainteresowali się również filmowcy. Niemiecka telewizja ZDF nakręciła do tej pory siedem odcinków serii pt. „Der Kommissar und das Meer” („Komisarz i morze”), opartej na powieściach szwedzkiej pisarki.
Od 2014 roku rozpoczęła nową przygodę literacką, wraz z norweskim autorem książek dla dzieci i młodzieży, Rubenem Eliassenem. Jest to kryminalna seria, której akcja rozgrywa się na Wyspach Kanaryjskich.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz