Lehtolainen, Leena

Leena Lehtolainen
Leena Lehtolainen

Imię i nazwisko: Leena Lehtolainen
Urodzony: 1964
Kraj pochodzenia: Finlandia

Fińska pisarka Leena Lehtolainen, to jedna z najbardziej znanych autorek w swoim kraju. Jej popularność przekłada się również na sukces komercyjny.

Stworzona przez nią bohaterka, policjantka Maria Kallio została okrzyknięta kobiecą wersją Kurta Wallandera, zaś sama Lehtolainen fińską odpowiedzią na Henninga Mankella.

Leena Lehtolainen urodziła się w 1964 roku w niewielkiej miejscowości Vesanto, w pełnej jezior środkowej części Finlandii. Jej pierwszy tekst ukazał się gdy miała 12 lat, było to opowiadanie, wydrukowane w magazynie. Od tego czasu nie przestała się zajmować literaturą, ukończyła nawet studia literaturoznawcze na Uniwersytecie w Helsinkach.

Pierwsza powieść Lehtolainen nie była jednak kryminałem. Nosiła tytuł „Kitara on rakkauteni” i ukazała się w 1981 roku. Była to powieść dla nieco starszej młodzieży, której bohaterem był nastoletni Ken, punk z fińskiej stolicy, który prowadzi zespół Kaljanjuojat.

Wydana w 1993 roku powieść „Ensimmäinen murhani”, to pierwszy tom cyklu o Marii Kallio, który wciąż pozostaje najbardziej popularną serią kryminalną w Finlandii.

Oprócz znanej już w Polsce serii, Leena Lehtolainen ma na koncie jeszcze jeden cykl kryminalny, którego bohaterem jest Hilja Ilveskero, kobieta, która jest profesjonalnym ochroniarzem.

W 1997 roku została laureatką fińskiej nagrody kryminalnej Vuoden johtolanka.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz