Horst, Jørn Lier

Jørn Lier Horst
Jørn Lier Horst
Foto: nordsveenfoto.no

Imię i nazwisko: Jørn Lier Horst
Urodzony: 1970
Kraj pochodzenia: Norwegia

Za sprawą Jørna Liera Horsta na kryminalnej mapie Skandynawii pojawiło się niewielkie miasteczko Larvik, znane wcześniej jedynie z tego, że urodził się w nim Thor Heyerdahl.


Horst pochodzi z południowej części Norwegii, urodził się w Bamble, skąd z czasem wyprowadził się do Larviku. Ukończywszy szkołę policyjną został śledczym w okręgu Vestfold, z czasem awansował na szefa wydziału śledczego. W międzyczasie, w 2004 roku, napisał swoją pierwszą powieść, która jest fabularyzowaną wersją wydarzeń związanych z realnym śledztwem, które autor prowadził w swoim wydziale. Książka zatytułowana „Nøkkelvitnet” wprowadza do panteonu kryminalnych bohaterów nową postać, policyjnego śledczego Williama Wistinga.

Kariera policyjna Horsta trwała do 2013 roku, kiedy to zdecydował się na zostanie pełnoetatowym pisarzem. Do tego czasu miał już na koncie osiem książek o Wistingu. Wraz z przejściem na emeryturę zdecydowanie podkręcił swoje pisarskie tempo, realizując równolegle do głównego nurtu swojej prozy kryminalnej jeszcze dwa projekty.

Pierwszy to młodzieżowa seria CLUE (zapoczątkowana wydaną w 2012 roku książką „Zagadka salamandry”), drugi – przeznaczony dla dzieci – nosi nazwę Biuro Detektywistyczne nr 2 (pierwszy tom – „Operacja Burzowa Chmura” – ukazał się w 2013 roku).
Horst ma tez na koncie książki kryminologiczne i literaturę faktu.
Za książkę „Poza sezonem” („Vinterstengt”) w 2011 roku otrzymał nagrodę Norweskiego Stowarzyszenia Sprzedawców Książek. Z kolei „Psy gończe” otrzymały zarówno Nagrodę Rivertona (Rivertonpriset), Szklany Klucz (Glasnyckeln) jak i nagrodę Szwedzkiej Akademii Kryminału (Svenska Deckarakademin) za najlepszy przekład.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz