Rafał Chojnacki: Zagadka Larsa Keplera

Zagadka Larsa Keplera
Zagadka Larsa Keplera

Kiedy w 2009 roku nazwisko Lars Kepler pojawiło się obok tytułu „Hipnotyzer” („Hypnotisören”) w zapowiedziach wydawniczych firmy Bonniers, w mediach zawrzało od spekulacji. Rzadko zdarza się bowiem, że prawa do tłumaczeń powieści debiutującego autora sprzedaje się w takiej ilości jeszcze przed wydaniem jego pierwszej książki w rodzimym języku. Podejrzewano zatem, że za tym pseudonimem kryje się któryś ze znanych autorów powieści kryminalnych. Podejrzewano Henninga Mankella, Camillę Läckberg, a w ankiecie przeprowadzonej wśród czytelników dziennika „Aftonbladet” wygrał Leif GW Persson. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Owszem, pseudonim Lars Kepler ukrywa osoby znane, ale nie kojarzone dotąd z powieścią kryminalną. Pod tym nazwiskiem napisało swą pierwszą wspólną powieść małżeństwo Alexandra Coelho-AhndorilAlexander Ahndoril.

Alexander Ahndoril (ur. 1967) znany jest w Polsce z powieści „Reżyser”, będącej fikcyjną historią osnutą na elementach biografii Ingmara Bergmana. Powieść ta wzbudziła sporo kontrowersji, w tym również protesty ze strony samego reżysera. Pisarz, zajmujący się również dramatem, pochodzi z niewielkiej miejscowości Upplands Väsby, położonej pomiędzy Sztokholmem a Uppsalą. Przed napisaniem „Reżysera” był już autorem siedmiu innych powieści („Den äkta kvinnan” z 1989, „Om hjärtat är vidrigt” z 1991, „En människas tal” z 1992, „Den magiska disciplinen” z 1993, „Jaromir” z 1995, „Thaiboxaren” z 1998 i „Lustresa” z 2004 roku). Ma też na koncie szesnaście dramatów realizowanych dla teatru, opery i radia.

Po rozpoczęciu pracy w duecie, jako Lars Kepler, nie zaprzestał tworzenia pod własnym nazwiskiem i w 2009 roku ukazała się jego kolejna powieść – „Diplomaten”.

Alexandra Coelho-Ahndoril (ur. 1966), to pochodząca z Helsinborga pisarka, zajmująca się wcześniej głównie krytyką literacką. Pierwszy człon swojego nazwiska zawdzięcza matce, pochodzącej z Portugalii. Przed wydaniem „Hipnotyzera” jej nazwisko znane było głównie czytelnikom poczytnych gazet, takich jak „Göteborgs-Posten” czy „Dagens Nyheter”. Miała jednak na koncie również własne książki („Stjärneborg” z 2003 i „Birgitta och Katarina” z 2006 roku) i podobnie jak mąż nie zaprzestała wydawania pod własnym nazwiskiem – w 2009 roku ukazała się jej powieść „Mäster”.

Po dużym sukcesie „Hipnotyzera” okazało się, że plany wydawnicze małżeństwa sięgają dużo dalej. Już w pierwszych wywiadach po tym jak ujawniono ich personalia, zapowiadali, że pracują nad kolejną powieścią, której bohaterem będzie inspektor Jooną Linną. W 2010 roku na księgarskich półkach ukazała się powieść „Kontrakt Paganiniego” („Paganinikontraktet”), która z miejsca pobiła szwedzkie listy bestsellerów.

Powstała w ten sposób seria stale się rozrasta. Jej popularność podsyciła filmowa adaptacja „Hipnotyzera”, w której w główną rolę wcielił się Mikael Persbrandt. Ostatnim tomem cyklu jest powieść „Stalker”.

Od 2015 roku małżeństwo pracuje nad nową serią, zainicjowaną  książką zatytułowaną „Playground”.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz