Larsson, Åsa

Åsa Larsson
120320 Mariefred. Författaren Asa Larsson. Foto: Anna Simonsson

Imię i nazwisko: Åsa Larsson
Urodzony: 1966
Kraj pochodzenia: Szwecja

Kiedy w 2003 roku ukazała się powieść „Burza słoneczna” („Solstorm”, w Polsce znana również jako „Burza na krańcach ziemi”), Åsa Larsson została okrzyknięta nadzieją szwedzkiej powieści kryminalnej.

Za powieść tą otrzymała nagrodę dla debiutantów przyznawaną przez Szwedzką Akademię Kryminału (Svenska Deckarakademin). Dołączyła tym samym do grona takich pisarzy, jak Håkan Nesser, Åke Edwardson, Liza Marklund czy Kjell Eriksson, których debiuty Akademia uhonorowała we wcześniejszych latach.

Åsa Larsson urodziła się w 1966 roku w Uppsali, ale jej rodzina przeniosła się do położonej daleko na północy Kiruny, kiedy dziewczynka miała cztery lata. Były to ich rodzinne strony, stamtąd pochodził między innymi dziadek Åsy, Erik August Larsson, dwukrotny olimpijski medalista w biegach narciarskich, noszący przydomek „Kieruna-Lasse”. Syn Erika, a ojciec Åsy – Lars Larsson był pastorem w Luleå.

Powrót do Uppsali wiązał się z podjęciem tam studiów prawniczych. Po zakończeniu nauki Åsa przez jakiś czas pracowała jako wykwalifikowany prawnik. w 2003 roku napisała swoją pierwszą powieść, kryminał, którego bohaterką była prawniczka, Rebecka Martinsson, zatytułowany „Burza słoneczna”.

Od tego czasu powstały kolejne powieści z tą samą bohaterką. Za drugi tom serii – „Krew, którą nasiąkła” („Det blod som spillts”) – otrzymała nagrodę dla najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej 2004 roku.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz