Nesbø, Jo

Jo Nesbø
Jo Nesbø

Imię i nazwisko: Jo Nesbø
Urodzony: 1960
Kraj pochodzenia: Norwegia

Jo Nesbø jest jednym z najpoczytniejszych norweskich twórców literatury kryminalnej. Jego seria o komisarzu Harrym’m Hole trafia na listy bestsellerów wszędzie tam, gdzie pojawi się w sprzedaży.

Urodzony w 1960 roku w Oslo, Nesbø szybko oswoił się z książkami: jego matka była bibliotekarką. W wieku siedmiu lat poprosił ojca o przeczytanie „Władcy much” Williama Goldinga i od tego momentu książki stały się jego pasją. Czytał, tworzył własne, dziecięce ilustracje i w końcu zaczął pisać. Na szczęście jego dziecięce opowieści o duchach nie trafiły w ręce dziennikarzy, brukowce miałyby podobno z niego niemałe używanie.

Jako siedemnastolatek Jo Nesbø myślał raczej o karierze piłkarza, nie pisarza. Grał w klubie Molde FK, nawet wówczas, gdy zespół wszedł do pierwszej ligi. Plany związane z transferem do Tottenham, przerwała ciężka kontuzja, która pozbawiła Jo marzeń o futbolowej sławie. Zaniedbaną wcześniej szkołę młody ukończył na podczas trzyletniego kursu, który rozpoczął podczas odbywania służby wojskowej na dalekiej północy.

Podczas studiów w szkole ekonomicznej w Bergen, wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków (wśród nich jest Knut, brat Jo), Nesbø stworzył zespół Di Derre, który zyskał sporą popularność grając lekką, pop-rockową muzykę. W latach 1993-1998 nagrali cztery płyty, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, później drogi muzyków rozeszły się, by znów zejść się w 2006 i 2009 roku. Mimo zagranych wówczas koncertów nie powstały żadne nowe nagrania.
W 1996 roku, podczas podróży zespołu na tournee do Australii, Nesbø zaczął w samolocie pisać powieść o człowieku, nazwiskiem Harry Hole.

W 1997 roku ukazał się „Człowiek-nietoperz” („Flaggermusmannen”), pierwszy z serii powieści o norweskim policjancie. W kolejnych latach seria powiększyła się o kolejne tomy. Nesbø wydał jeszcze kilka powieści poza seriami.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz