Edwardson, Åke

Åke Edwardson
Åke Edwardson

Imię i nazwisko: Åke Edwardson
Urodzony: 1953
Kraj pochodzenia: Szwecja

 

Od chwili spektakularnego startu kariery literackiej w 1995 roku, Åke Edwardson pozostaje jednym z najważniejszych graczy na szwedzkim rynku powieści kryminalnych.

 

Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału (Svenska Deckarakademins) dla najlepszego debiutu, przyznana za powieść „Till allt som varit dött”, otworzyła mu drzwi do pisarskiej kariery. Kolejne powieści udowadniają, że szansy tej nie zmarnował.

Åke Edwardson (właśc. Karl Åke Peter Edvardsson) urodził się w 1953 roku, w niewielkiej miejscowości Eksjö, w Smålandii. Zanim rozpoczął karierę pisarską, pracował głównie jako dziennikarz, obecnie wykłada w Wyższej Szkole Dziennikarstwa w Göteborgu. Był też w latach 1981-82 tzw. „oficerem prasowym” ONZ na Bliskim Wschodzie.

Dwie pierwsze powieści: „Till allt som varit dött” z 1995 i „Gå ut min själ” z 1996 roku, łączą się ze sobą postacią głównego bohatera, prywatnego detektywa, Jonathana Wide’a. Dopiero w trzeciej książce – „Taniec z aniołem” („Dans med en ängel”) z 1997 roku – pojawia się najbardziej znany bohater Edwardsona, komisarz Erik Winter.
Postać najmłodszego komisarza w dziejach szwedzkiej policji tak bardzo spodobał się czytelnikom, że autor poświęcił mu większość ze swoich kolejnych książek. cykl ten należy do najważniejszych dokonań Edwardsona, jest też jednym z najpopularniejszych bohaterów skandynawskich kryminałów.
Åke jest też autorem dwóch powieści nie będących kryminałami („Genomresa” z 1999 roku i „Jukebox” z 2003 roku), oraz dwóch książek dla młodszych czytelników („Samurajsommar” z 2005 i „Drakmånad” z 2006 roku).

Na podstawie powieści Åke Edwardsona zrealizowano sześć filmów (ekranizacje sześciu powieści) z serii „Kommissarie Winter”, w których tytułową rolę gra Johan Gry. W 2010 roku wyemitowano 8 odcinków (ekranizacje czterech powieści) nowego serialu telewizyjnego, w którym w tytułową rolę wcielił się Magnus Krepper.

 

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz