Läckberg, Camilla

Camilla Läckberg
Camilla Läckberg

Imię i nazwisko: Camilla Läckberg
Urodzona: 1974
Kraj pochodzenia: Szwecja

Debiutowała w 2002 roku, powieścią „Księżniczka z lodu”, wcześniej zdobyła wykształcenie ekonomiczne na Uniwersytecie w Göteborgu. Zawsze jednak marzyła o karierze pisarskiej.

Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson – tak brzmi obecnie jej pełne nazwisko, choć świat zna ją oczywiście jako Camillę Läckberg, urodziła się w 1974 roku i należy do młodszego pokolenia skandynawskich autorek kryminałów.

Miejscem akcji powieści Camilli Läckberg jest przede wszystkim niewielka miejscowość Fjällbacka, położona na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Turystyczna mieścina, znana z tego, że często wypoczywała tam Ingrid Bergman, za sprawą pisarstwa Camilli stała się nagle popularnym miejsce, do którego podróżują miłośnicy powieści kryminalnych, próbujący odnaleźć opisywane przez pisarkę miejsca. To właśnie tam swoje zagadki rozwiązują pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström.

Powieść „Księżniczka z lodu”, podobnie jak następujący po niej „Kaznodzieja” z 2004 roku, stała się bestsellerem, który trafił szybko do producentów filmowych w Szwecji.

Camilla jest też współautorką (wraz z Christianem Hellbergiem) książki kucharskiej „Smaki z Fjällbacki” („Smaker från Fjällbacka”), prezentującej dania z jej ulubionego regionu, oraz serii książek dla dzieci.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz