Godeng, Gert

Gert Godeng
Gert Godeng

Imię i nazwisko: Gert Nygårdshaug
Urodzony: 1946
Kraj pochodzenia: Norwegia

Norweski autor Gert Nygårdshaug, przez polskiego wydawcę przemianowany na Gerta Godenga, to przede wszystkim twórca cyklu o przygodach detektywa-amatora Fredrica Druma, wielbiciela gastronomii i znawcy wina.

Cykl „Krew i wino” ukazał się w Polsce w formie książkowych wydań na przełomie 2008 i 2009 roku.

Nygårdshaug urodził się w 1946 roku w Tynset, na północy Norwegii, obecnie mieszka w Lier, po przeciwległej stronie kraju. Oprócz kryminałów pisał też wiersze i powieści dla dzieci. Jak przystało na współczesnego skandynawskiego pisarza zajmującego się literaturą kryminalną, ma on lewicowe poglądy i dorywczo para się dziennikarstwem. Znany był jego cykl felietonów z „Dagbladet”, krytykujący politykę Stanów Zjednoczonych.

Największym osiągnięciem Nygårdshauga w oczach krytyki jest jednak powieść „Mengele Zoo”, kryminał z ekologicznym przesłaniem, napisany w 1989 roku. Jest to pierwszy tom cyklu „Mino”, którego kolejne tomy to „Himmelblomsttreets muligheter” (1995), „Afrodites Basseng” (2003) i „Fortellerens marked” (2008). Za „Mengele Zoo” Nygårdshaug dostał Nagrodę Publiczności na festiwalu literackim w Lillehammer w 2007 roku.

Cykl „Wino i krew” powstawał oryginalnie w latach 1995-2006. Wiele elementów składających się na podróże i przygody Fredrica Druma Nygårdshaug zaczerpnął z własnej biografii. Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych sporo podróżował, głównie po Ameryce Południowej, gdzie mieszkał m.in. wśród Indian w lasach deszczowych Amazonii. Wśród jego zainteresowań znalazły się też archeologia, historia i kuchnia, można więc uznać, że Fredric Drum to jego literackie alter ego.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz