Lagercrantz, David: Obscuritas

David Lagercrantz: Obscuritas
David Lagercrantz: Obscuritas

Autor: David Lagercrantz
Tytuł: Obscuritas
Wydawnictwo: Norstedts, 2021
Język oryginału: szwedzki
Seria: Hans Rekke (1)
Polskie wydanie: Człowiek, który wyszedł z mroku

Jest lato 2003 roku i Stany Zjednoczone właśnie dokonały inwazji na Irak. W Sztokholmie zostaje zamordowany sędzia piłkarski, z przeszłością w Afganistanie. Huligan i fan futbolu, Giuseppe Costa, zostaje aresztowany, oskarżony o to przestępstwo, a sprawa wygląda na jasną. Ale Costa nie przyznaje się do morderstwa, a szef policji postanawia zatrudnić profesora Hansa Rekke, światowej klasy specjalistę w dziedzinie technik przesłuchań. Jeśli jest ktoś, kto może złamać Costę, to właśnie on.

Ale okazuje się, że sprawa nie wygląda tak, jak oczekiwała policja. Rekke zakłada grupę dochodzeniową w swoim dużym, pięknym domu na Djursholmie. Całe śledztwo prowadzone jest przy blasku fleszy i wkrótce okazuje się ono porażką. Costa zostaje zwolniony, a policja nagle traci trop. Tylko Micaela Vargas, młoda lokalna policjantka z Husby, której pozowolono na udział w śledztwie, odmawia umorzenia sprawy. Próbuje ponownie skomunikować się z Rekke, który nie reaguje na jej próby kontaktu.

Niedługo później Rekke i Vargas spotykają się ponownie, w dramatycznych okolicznościach, i ta nietypowaa para postanawia wreszcie rozwiązać sprawę, która wydaje się coraz bardziej zagadkowa. Tropy prowadzą do polowań CIA na terrorystów i wojny talibów z muzyką. Kim tak naprawdę był zamordowany sędzia piłkarski? Ofiarą czy sprawcą?

Dodaj komentarz