Lenth, Lars: Den norske Pasienten

Lars Lenth: Den norske Pasienten
Lars Lenth: Den norske Pasienten

Autor: Lars Lenth
Tytuł: Den norske Pasienten
Wydawnictwo: Kagge, 2011
Język oryginału: norweski
Seria: Leonard Vangen (1)
Polskie wydanie: Norweski pacjent

Norwescy deweloperzy i tajemnicza śmierć polskiego robotnika pracującego na czarno.
Bestsellerowy skandynawski thriller autora Mężczyzn, którzy nienawidzą wilków.
Z zatoki Oslofjorden wyłowione zostają zwłoki polskiego robotnika. Przywiązane do ciała pustaki nie budzą wątpliwości co do charakteru zbrodni. Za sprawą tego wydarzenia po wielu latach ponownie splatają się losy trojga dawnych szkolnych znajomych: policjantki Mariken Varden, adwokata Leo Vangena i cynicznego, niecofającego się przed niczym przedsiębiorcy Terje Klavenesa.
Kierowany przez Terjego i zakrojony na ogromną skalę projekt budowlany, polegający na postawieniu apartamentowców na terenie dawnego lotniska, jest przeżarty korupcją. Powodzenie całego przedsięwzięcia w gruncie rzeczy zależy od dwóch wynajętych przez niego opryszków – Nilsa Haetty i Rino Gulliksena – którzy, chwytając się niekoniecznie legalnych metod, próbują zastraszyć robotników, oszukanych udziałowców i wreszcie protestujących przeciwko budowie obrońców środowiska i miłośników ptaków.
Jednocześnie satyryczna i poważna powieść o ludzkich losach w Bærum – wiosce, której wszyscy nienawidzą. Aktualny i powracający również w Polsce temat konfliktu deweloperów i obrońców przyrody, a także problem pracujących na czarno emigrantów.

Dodaj komentarz