Påsk deckare 2021 – Szwedzi polecają świąteczne kryminały

Pod egzotycznie brzmiącym terminem Påsk deckare kryją się powieści kryminalne, czytane chętnie w okresie wielkanocnym. To już właściwie ogólno-nordycka tradycja, która początkowo oznaczała wręczanie książek kryminalnych w ramach prezentów świątecznych. Dziś coraz częściej są to po prostu powieści, które kupuje się, by poczytać w wolnym, świątecznym czasie. Postanowiliśmy przejrzeć aktualne szwedzkie polecanki – dwie z nich nawet całkiem dokładnie. Dzięki temu możemy odpowiedzieć na pytanie: Co Szwedzi będą czytać na Wielkanoc?

Blog Selma Stories, popularne miejsce dla czytelników (nie tylko kryminałów), poleca w tym roku 5 tytułów, z których część polscy czytelnicy będą zapewne mogli przetestować. Redaktorka bloga, Johanna Stenius, poleca na pierwszy ogień nową powieść Camilli Grebe, zatytułowaną Alla ljuger. Popularność tej autorki w Polsce daje nadzieję na to, że wkrótce książka ta ukaże się również na naszym rynku. To opowieść o imigranckiej rodzinie, której zaginęła córka. Pierwszym podejrzanym staje się jej ojciec…

Druga powieść, polecana przez Johannę Stenius, została napisana przez Kristinę Agnér, autorkę w Polsce jak dotąd nie znaną. Nic w tym dziwnego, powieść Var inte rädd för mörkret, rozpoczynająca serię, której akcja toczy się w szwedzkiej Smålandii, to debiut literacki. Bohaterką powieści jest Alva Fagerström, która przyjeżdża do rodzimej miejscowości na wieść o śmierci matki. Jakież jest jej zdziwienie, gdy odkrywa, że nie zmarła ona z przyczyn naturalnych…
Kolejna polecana powieść, to Paradis City Jensa Lapidusa. Autora nie trzeba przedstawiać polskim czytelnikom. Tym razem to thriller political fiction, rozgrywające się w niedalekiej przyszłości, w Szwecji, w której powstały otoczone murami strefy no-go, opanowane przez gangi.

Listę uzupełnia znana również w Polsce Norweżka Karin Fossum i jej powieść Helvetesilden (szwedzki tytuł to Helveteselden), 12 tom serii, której bohaterem jest inspektor Konrad Sejer. Oprócz tego do polecanek trafiła wydana również u nas powieść Morderców tropimy w czwartki (The Thursday Murder Club), autorstwa angielskiego pisarza, Richarda Osmana.

Pracownicy Biblioteki w Östersund nie bawią się w skomplikowane opisy i recenzje. Polecają nam aż 18 kryminałów na Wielkanoc. Są wśród nich powieści znane w Polsce, jak choćby Wiosenna ofiara Andersa de la Motte, czy Ciemniejsze niebo duetu Mari Jugstedt i Ruben Eliassen, oraz takie, które lada moment się ukażą, jak książka Petera Mohlina i Petera Nyströma Ostatnie życie. Jest też na liście kilka innych powieści, uznanych autorek, takich jak Anne Holt, Ann Rosman, Viceca Sten czy Tove Alsterdal.

Z nieznanych w Polsce na uwagę zasługują niewątpliwie Bara ett litet mord, autorstwa Carin Hjulström i Oskuld och oleander
stworzona przez Kerstin Bergman.

Pierwsza z powieści to opowieść o porzuconej przez kochanka-reżysera aktorce, która trafia w sam środek sprawy o morderstwo, które początkowo przedstawia się jako wypadek przy polowaniu. Drugą z tych książek napisała wieloletnia badaczka skandynawskiego kryminału i autorka podręczników do tego gatunku. Jej debiutancka powieść kryminalna opowiada o Iris, która dziedziczy dom po zmarłej ciotce. Z każdym kolejnym dniem porządkowania rupieci, na światło dzienne wychodzą brudy z jej przeszłości. Najbardziej tajemnicza sprawa dotyczy zaginięcia przyjaciółki cioci, z dzieciństwa. Gdy okazuje się, że ktoś w nocy kopie w przydomowym ogródku, historia zaczyna zbiegać się z teraźniejszością.

Autorzy: Monika Samsel-Chojnacka i Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz