Morderstwo po sezonie (Rafał Chojnacki)

Jørn Lier Horst: Poza sezonem
Jørn Lier Horst: Poza sezonem

Norweska prowincja poza sezonem turystycznym okazuje się śmiertelnie niebezpieczna. Przekonuje się o tym policjant William Westing, główny bohater serii powieści kryminalnych
Horsta. Nie dość, że domki letniskowe, których właściciele wrócili już do swoich miejskich domów i mieszkań, padają łupem złodziei, to jeszcze sielskie wybrzeże, smagane jesiennym wiatrem, staje się areną zbrodni.

W powieści „Poza sezonem” powracamy w okolice Larviku, miejsca, w którym toczy się akcja całej serii powieści o Westingu. Tu mamy do czynienia z tomem siódmym, jesteśmy więc już dość głęboko zanurzeni w serię. Oczywiście można tę książkę czytać bez znajomości poprzednich tomów (z resztą polski wydawca również publikował je nie po kolei), jednak o wiele więcej zabawy, zwłaszcza związanej z życiem osobistym bohatera, będziemy mieć podczas uporządkowanej lektury. Relacja między policjantem a jego córką będzie tu o tyle ważna, że stanie się ważnym punktem na drodze do rozwiązania sprawy tajemniczego trupa, pobitego na śmierć w jednym z domków letniskowych.

Sama intryga kryminalna nie jest zagadką zbyt wysublimowaną. Horst nie bawi się w wielowarstwowe spiętrzanie fabuły i mylenie tropów przez multiplikację podejrzanych. W tej kwestii jego historie są bardzo realistyczne, za co odpowiada zapewne również jego doświadczenie z pracy w policji. Autor wie, na co może sobie pozwolić, by jego fabuła wciąż pozostała wiarygodna.

Dlatego właśnie czytając kolejne książki Horsta, możemy najzwyczajniej w świecie mu zaufać. Jeżeli w na początku trafi się trup – na końcu detektyw rozwiąże zagadkę. Jeżeli zaś z nieba zaczną spadać martwe ptaki, nie będzie to wyłącznie zły omen, ale również coś, co także da się racjonalnie wyjaśnić.

Choć Horst przedkłada rzetelnie prowadzone śledztwo nad brawurowe akcje policji, nie znaczy to, że nic tu się nie dzieje. Akcja trzyma w napięciu, a losy bohaterów nie są obojętne czytelnikom. W natłoku podobnych do siebie powieści amerykańskich autorów, pisarze tacy jak Horst przywracają wiarę w inteligentny kryminał.

Autor: Rafał Chojnacki

Jørn Lier Horst, Poza sezonem, Smak Słowa, 2015

Dodaj komentarz