Aust, Kurt: Skipet med det onde øye

Kurt Aust: Skipet med det onde øye
Kurt Aust: Skipet med det onde øye

Autor: Kurt Aust
Tytuł: Skipet med det onde øye
Wydawnictwo: Aschehoug, 2017
Język oryginału: norweski
Seria:
Polskie wydanie:

Akcja powieści dotyczy śledztwa, prowadzonego na statku „Christianus Quintus”, pomiędzy grudniem 1706 a styczniem 1707.

Rok 1704. Duńsko-norweski statek niewolniczy „Christianus Quintus” jest w drodze do domu, po długiej podróży do Afryki i Indii Zachodnich. Kilka dni przed dotarciem do portu w Kopenhadze znika bez śladu kapitan Munk. Nigdy nie został odnaleziony. Podobnie jak jego złoto.
Dwa lata później „Christianus Quintus” ponownie kieruje się na południe, w kierunku wybrzeża Afryki. Thomas av Boueberge i Petter Hortten są na jego pokładzie. Uciekają przed królem, który myśli, że Thomas nie żyje.
Petter obiecał Sarze nowe życie na spokojnych Wyspach Kanaryjskich. Ale coś poszło nie tak.
W wigilię kapitan Bloomfeldt zaprosił swoich pasażerów i oficerów na kolację do swojej kabiniy. Przy stole jest trzynaście osób. Tej nocy znika jeden z pasażerów. Szukano go wszędzie, ale wszystko wskazuje na to, że rozpłynął się w powietrzu. Petter Hortten odkrywa z zaskoczeniem, że nikt siętym zbytnio nie przejął. Ani kapitan, ani załoga, ani nawet Thomas av Boueberge.
Petter rozpoczyna własne śledztwo i dowiaduje się od przesądnych marynarzy, że ktoś rzucił na statek klątwę. Taka wiadomość może oznaczać wybuch paniki na na statku i prowadzić do tragedii. Wokół jest tylko morze. A na statku podróżuje zabójca.

Dodaj komentarz