Lagercrantz, David

David Lagercrantz
David Lagercrantz

Imię i nazwisko: David Lagercrantz
Urodzony: 1962
Kraj pochodzenia: Szwecja

David Lagercrantz wyrastał w rodzinie o szlacheckich korzeniach, jego ojciec był znanym dziennikarzem i naukowcem, zaś dziadek, Hans Ruin był znanym szwedzkim filozofem. Rodzina należy do stanu szlacheckiego, jest członkiem Riddarhuset.

Inteligencki background pomógł Lagenrcrantzowi mu odnaleźć się w pracy dziennikarza, choć on sam deklarował bardziej lewicowe poglądy, niż jego rodzina. Obok pracy dziennikarskiej zajmował się pisarstwem, interesowały go głownie biografie – jest między innymi autorem jednego z największych szwedzkich bestsellerów, książki o piłkarzu Zlatanie Ibrahimoviću.

Napisana przez Lagercrantza powieść „Grzech pierworodny w Winslow” („Syndafall i Wilmslow”), o brytyjskim matematyku Alanie Turingu, była jego pierwszą próbą zmierzenia się z fabułą o sensacyjno-kryminalnym odcieniu.

W grudniu 2013 roku wydawnictwo Norstedts ogłosiło, że to właśnie Lagercrantz został wybrany na autora kontynuacji bestsellerowej serii przedwcześnie zmarłego pisarza i dziennikarza Stiega Larssona, zatytułowanej „Millennium„. Powieść zatytułowana „Co nas nie zabije” („Det som inte dödar oss”) ukazała się w 2015 roku.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz