Lindell, Unni

Unni Lindell
Unni Lindell

Imię i nazwisko: Unni Maria Lindell
Urodzony: 1957
Kraj pochodzenia: Norwegia

Unni Lindell napisała ponad czterdzieści książek, choć najbardziej kojarzy się ją z ośmioma powieściami kryminalnymi, których bohaterem jest policjant z Oslo, Cato Isaksen.

Większą część twórczości Lindell stanowią książki dla dzieci i młodzieży, oraz opowieści humorystyczne. Właśnie jako pisarka dziecięca otrzymała trzy nagrody literackie. Jej kunszt autorki powieści kryminalnych doceniono tylko raz, w 1999 roku, kiedy otrzymała prestiżową Nagrodę Rivertona (Rivertonpriset), dla najlepszej norweskiej powieści kryminalnej wydanej w 1999 roku.

Unni Lindell urodziła się 3 kwietnia 1957 roku, w Oslo, do szkoły wyższej chodziła w Bærum, mieście należącym do stołecznej aglomeracji. Przez jakiś czas pracowała jako dziennikarka i freelancer.

Pierwszą powieścią kryminalną w jej dorobku jest wydana w 1996 roku książka zatytułowana „Slangebæreren”. To pierwszy tom wspomnianego już cyklu o Cato Isaksenie.

Książkę tą, podobnie jak pozostałe tomy serii, wydało norweskie wydawnictwo Aschehoug. Z czasem Unii Lindell stała się jednym z ich czołowych autorów, obok takich pisarzy jak Tom Egeland, Jorun Thørring czy Tom Kristensen.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz