Fransson, Ramona

Ramona Fransson
Ramona Fransson

Imię i nazwisko: Ramona Danlén Fransson
Urodzona: 1953
Kraj pochodzenia: Szwecja

Ramona Fransson to szwedzka autorka powieści kryminalnych i właścicielka wydawnictwa Anomar. Jej rodzice przyjechali do Szwecji z Niemieckiej Republiki Demokratycznej i z Polski.

Po ukończeniu szkoły średniej Ramona imała się różnych prac, tłumaczyła listy dialogowe filmów, pracowała w restauracji a nawet w kiosku. Zawsze jednak marzyła jej się kariera pisarska.

Debiut prozatorski, zatytułowany „Dyrbar kärlek”, ukazał się w 2005 roku nakładem wydawnictwa Axplock. Książka ta podpisana była nazwiskiem Ramona Danlén. Kolejny tom, to „Iskall hämnd” z 2006 roku, oryginalnie wydany jako Ramona Danlén Fransson. Od trzeciej książki na okładkach widnieje już nazwisko Ramona Fransson. Wszystkie wznowienia wydane przez wydawnictwo Anomar są już podpisane jej aktualnym nazwiskiem.

Obecnie pisarka przeprowadziła się na wyspę Tjörn, położonej przy zachodnim brzegu Szwecji, na północ od Göteborga. W tym samym miejscu mieszka główny bohater jej powieści, agent specjalny Greger Thulin, współpracujący z göteborgską policją.

Dodaj komentarz