Holt, Anne

Anne Holt
Anne Holt

Imię i nazwisko: Anne Holt
Urodzona: 1958
Kraj pochodzenia: Norwegia

Kolejne powieści Anne Holt są prawdziwymi bestsellerami, które obecnie przekłada się na dwadzieścia pięć języków.

Norweska pisarka Anne Holt urodziła się w 1958 roku w Larvik. Od 1978 roku mieszka w Oslo, obecnie ze swoją partnerką, Tine Kjær (właściwie Anne Christine Kjær) i córką Iohanne.

W 1986 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Bergen i kontynuowała pracę dla Norsk rikskringkasting AS – państwowej sieci radiowo-telewizyjnej, z którą współpracowała w latach 1984-1988 i 1990-1994. Dwuletnią przerwę w pracach dla mediów zawdzięcza etatowi prawniczemu w norweskim Depatamencie Policji.

Od 1994 roku Anne Holt kontynuowała prawniczą praktykę samodzielnie, a w listopadzie 1996 roku powołano ją na urząd Ministra Sprawiedliwości w rządzie Thorbjørna Jaglanda. Stanowisko to piastowała jednak tylko do lutego 1997, kiedy to zdecydowała się podać do dymisji ze względu na zły stan zdrowia.

Karierę pisarską Anne Holt rozpoczęła w 1993 roku, powieścią „Ślepa bogini” („Blind Gudinne”), pierwszą, w której pojawiła się postać prawniczki Hanne Wilhelmsen. Z drugą powieść z cyklu – „Błogosławieni, którzy pragną…” („Salige er de som tørster”) z 1994 roku – Holt otrzymała prestiżową Nagrodę Rivertona (Rivertonpriset), dla najlepszego norweskiego kryminału. Obie te powieści zostały sfilmowane.
Inna kryminalna seria autorstwa Anne Holt, to książki, których bohaterami są naukowiec Inger Johanne Vik i komisarz Yngvar Stubø. Cykl rozpoczyna znana również w Polsce powieść „To, co moje” („Det som er mitt”) z 2001 roku.

Inne książki Anne, to powieść obyczajowa „Mea culpa” z 1997 roku, „I hjertet av VM” z 1998 roku – książka o futbolu, napisana razem z Erikiem Langbråtenem i „Bernhard Pinkertons store oppdrag” z 1999 roku – powieść dla dzieci z ilustracjami Pjotra Sapegina.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz