Wybrano Najlepszy szwedzki kryminał

Podczas dorocznego spotkania w Bibliotece Kryminału w Eskilstunie, wybrany został Najlepszy szwedzki kryminał ubiegłego roku.

Szwedzka Akademia Kryminału (Svenska Deckarakademin) to grono fachowców, które od 1971 roku zajmuje się popularyzacją gatunku i wiedzy na jego temat w Szwecji i zagranicą. W skład tego gremium wchodzi 60 osób, są wśród nich pisarze, naukowcy i dziennikarze. Nowi członkowie mogą wejść do Akademii dopiero po opuszczeniu jej przez któregoś z wcześniejszych Akademików. Do najważniejszych zadań członków Akademii, należy doroczny wybór Najlepszego szwedzkiego kryminału. Przyznawane są też nagrody w innych kategoriach.

Tegoroczny tytuł Najlepszego szwedzkiego kryminału przypadł w udziale powieści Skred autorstwa Sary Strömberg, pisarki nieznanej jeszcze w Polsce, mimo że w ubiegłym roku nagrodzono ją za debiut. Najlepszym debiutantem został tym razem Ulf Kvensler, z powieścią Sarek. Nagrodę „Psa Tropiciela” (Spårhunden), przyznawaną za najlepszy kryminał dla dzieci, otrzymała Eva Apelqvist za Mörker över skateparken.

Dyplom Wielkiego Mistrza, czyli nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Håkan Nesser. Nowym członkiem Akademii został Karl Berglund, badacz i docent na Wydziale Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Uppsali.

Dodaj komentarz