Zamach w metrze (Rafał Chojnacki)

Arne Dahl: Wstrząsy wtórneChoć lubię Arne Dahla, a jego bohaterowie często poruszają się po Sztokholmie znanymi mi ścieżkami, to nigdy nie podchodziłem do jego powieści tak bardzo osobiście, jak tym razem. Wstrząsy wtórne, to powieść, która dobrze odpowiada na poczucie zagrożenia, z jakim musieli się zmierzyć Sztokholmczycy, gdy Dahl pisał swoją powieść. W lipcu 2005 roku miał miejsce zamach w londyńskim metrze.

Wielu mieszkańców szwedzkiej stolicy przez kilka tygodni obawiało się podróżowania koleją podziemną. Wtedy nic się nie stało, ale wyobraźnia takiego autora jak Dahl przetworzyła wydarzenia z Londynu, mieszając je z lękami, jakie mieli jego rodacy.

Efektem jest historia o zamachu w sztokholmskim metrze, która stawia na nogi policję, służby specjalne i dziennikarzy. Dahl koncentruje się na śledztwie, które podobnie jak w przypadku pozostałych jego powieści, jest wielotorowe. Z jednej strony trochę szkoda, że nie opisał paniki i chaosu, jaki musiałby się pojawić w tle po takim zamachu. Ale być może dzięki temu o wiele lepiej udało się uchwycić szczegóły pracy poszczególnych grup policjantów, pracujących nad sprawą. A wątków tych jest sporo, ponieważ mimo iż do zamachu przyznaje się tajemnica islamska organizacja, Drużyna A nie poprzestaje na tym jednym tropie.

Ciekawie jest obserwować jak zmieniają się pod wpływem okoliczności poszczególni bohaterowie (dotyczy to zwłaszcza Arta i Jorge), w jaki sposób radzą sobie z problemami. Dla czytelnika znającego poprzednie tomy serii to dodatkowy atut, który pojawia się przy okazji lektury kolejnej powieści Dahla. To jak spotkanie ze starymi przyjaciółmi.

Można uznać, że pod pewnymi względami Dahl okazał się prorokiem, ponieważ zamach bombowy w Sztokholmie miał miejsce zimą 2010 roku, czyli pięć lat po opisywanych w powieści wydarzeniach. Jedynie głupocie zamachowca mieszkańcy miasta zawdzięczają fakt, że stał się on jedyną ofiarą wybuchu. Jednak zarówno powieść, jak i fakty, pokazują, że wymyślona przez Dahla fabuła jest nie tylko realistycznym kryminałem, ale również obrazem autentycznych i uzasadnionych obaw mieszkańców miasta.

Wydawnictwu Czarna Owca gratuluję przy okazji poczucia humoru. Wagon londyńskiego metra z dość dobrze widocznym charakterystycznym logo, to bardzo zabawny pomysł na okładkę.

Autor: Rafał Chojnacki
Arne Dahl, Wstrząsy wtórne, Czarna Owca, 2014.

Dodaj komentarz