Thórarinsson, Árni

Árni Thórarinsson
Árni Thórarinsson

Imię i nazwisko: Árni Thórarinsson
Urodzony: 1950
Kraj pochodzenia: Islandia

Árni Thórarinsson to drugi – obok Arnaldura Indriðasona – z najbardziej znanych islandzkich twórców współczesnej literatury kryminalnej. Jego powieści łączą prowincjonalny charakter niewielkich osad u podnóża lodowca, z typowym dla nordyckiego kryminału mrocznym klimatem.

Árni Thórarinsson urodził się w 1950 roku w Reykjavíku i tak jak wielu innych pisarzy kryminałów, zaczynał swoją karierę jako dziennikarz, pracując dla czasopism, radia i telewizji. Wcześniej ukończył studia licencjackie na University of East England w Norwich, gdzie studiował teorię literatury.

Pierwsza książka wydana przez Thórarinssona zatytułowane była „Krummi: Hrafns saga Gunnlaugssonar”, poświęcona była osobie Hrafna Gunnlaugssona, znanego islandzkiego reżysera, twórcy znanego z filmów o czasach wikingów, które zagraniczni krytycy nazwali „zimowymi westernami”.

Debiut Thórarinssona w literaturze pięknej, to pierwszy tom cyklu o dziennikarzu imieniem Einar, powieść zatytułowana „Nóttin hefur þúsund augu”, wydana w 1998 roku. Kolejne tomy cyklu, to: „Hvíta kanínan” z 2000, „Blátt tungl” z 2001, „Í upphafi var morðið” z 2002, „Tími nornarinnar” (w Polsce wydane jako „Sztuka grzechu”) z 2005, „Farþeginn” z 2006, „Dauði trúðsins” z 2007 i „Sjöundi sonurinn” z 2008 roku

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz