Dahl, Arne

Arne Dahl
Arne Dahl

Imię i nazwisko: Arne Dahl
Urodzony: 1963
Kraj pochodzenia: Szwecja

Arne Dahl to pseudonim literacki Jana Arnalda, szwedzkiego pisarza i krytyka.

U podstaw projektu, który założył sobie autor, był pomysł na serię książek kryminalnych, które nie byłyby ze sobą bezpośrednio powiązane, ale pokazywały pracę specjalnej Grupy A, jednostki szwedzkiej policji do spraw międzynarodowych.

Za swoje książki Dahl otrzymał sporo nagród, m.in.: Nagrodę im. Palle Rosenkrantza (za najlepszy kryminał na rynku duńskim) w 2003 roku oraz dwukrotnie Deutscher Krimi Preis w 2005 i 2006 roku. Z kolei w 2007 roku Szwedzka Akademia Kryminału (Svenska Deckarakademin) uhonorowała go nagrodą specjalną za odnowienie formuły powieści kryminalnej.

Począwszy od 2011 roku cykl wyewoluował w serię Opcop, opowiadającą o jeszcze bardziej europejskim działaniu części policjantów znanych z Grupy A.

Dwie pierwsze książki o Grupie A powstały w innej kolejności, niż należy je czytać. Akcja powieści „Misterioso” (wydanej w 1999 roku) toczy się w 1997 roku i należy ją czytać jako pierwszą. Z kolei kryminalny debiut Dahla, „Zła krew” („Ont blod” 1998 r.), rozgrywa się w roku 1998 i powinien być czytany jako drugi.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz