Stockholms Bokhelg

Od kilku dni w trwa w Sztokholmie Książkowy Weekend (Bokhelg). Jest to impreza, która pojawiła się trochę przypadkiem, przy okazji ograniczeń, związanych z pandemią Covid-19. Wcześniej w podobnym terminie organizowano Książkowy Stół (Bokbord), znacznie mniej formalną imprezę, w trakcie której niemal cała ulica Drottninggatan (deptak w centrum Sztokholmu) zastawiona była stołami zbieraczy, bukinistów, antykwariuszy i małych wydawców, sprzedających swoje zbiory w atrakcyjnych cenach.

Od lat nie przegapiliśmy tej imprezy, przywożąc z niej czasem po kilka toreb książek. Jeszcze w zeszłym roku, choć z dużymi ograniczeniami, impreza ta odbyła się w mniej więcej starej formie, choć na bardzo ograniczonym obszarze. Tymczasem w tym roku wszystko się zmieniło. Czy będzie to zmiana na stałe? Czas pokaże. Faktem jednak jest, że, pomijając bolesne dla nas samych zniknięcie książkowych stoisk z centrum Sztokholmu, takiej imprezy w Stolicy Skandynawii brakowało.

W obecnej formie Stockholms Bokhelg to dziesiątki imprez, prowadzonych w różnych częściach miasta. W festiwalu biorą udział wydawcy (zarówno ci mali, jak i giganci pokroju Norstedts czy Bonniers), księgarze (jedną z najciekawszych scen na sztokholmskim Starym Mieście prowadzi Gamla Stans Bokhandel) a także różnego rodzaju organizacje, w tym także kościoły. Mimo że impreza poświęcona jest książkom, niektóre ze spotkań dotyczą filmów (zwłaszcza ekranizacji) i audiobooków. Dużą ciekawostką są też spacery tematyczne z przewodnikami – m.in. śladami bohaterów Stiega Larssona czy Lizy Marklund.

Wśród pisarzy, którzy mogą interesować naszych czytelników, zorganizowano spotkania z takimi autorami, jak Anne Holt, Jan Guillou, Malin Persson Giolito, Jens Lapidus, Håkan Östlundh, Johanna Mo, Ninni Schulman, Martin Widmark, Arne Dahl, Thomas Erikson, Pascal Engman i Sofie Sarenbrant. Jednym z finałowych wydarzeń, które będą miały miejsce jutro, jest spotkanie z członkami Szwedzkiej Akademii Kryminału (Svenska Deckarakademin). Akademia obchodzi w tym roku 50-lecie. Podczas spotkania zostaną wręczone doroczne nagrody. Na scenie zapowiadani są tacy pisarze, jak: Arne Dahl, Ulf Durling, Inger Frimansson, Mårten Sandén, Ninni Schulman, Christina Wahldén, Maria Grund, Malin Thunberg Schunke, Christoffer Carlsson i Karin Alfredsson.

Idealnym rozwiązaniem byłoby w przyszłości połączenie formuły pchlego targu, charakterystycznej dla krajobrazu Szwecji, z profesjonalną imprezą kulturalną, jaka ma miejsce w tym roku. Jak będzie to zorganizowane za rok? Trudno przewidzieć, ale warto obserwować informacje na stronach Bokbordet Stockholm i Stockholms Bokhelg.

Dodaj komentarz