Polowanie na czarownice (Rafał Chojnacki)

Max Seeck: Wierny czytelnik
Max Seeck: Wierny czytelnik

Max Seeck, Autor „Wiernego czytelnika” pochodzi z Helsinek i za sprawą tej powieści stał się nagle jednym z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pisarzy. Stało się tak dlatego, że jej anglojęzyczny przekład jest sporym bestsellerem w Stanach Zjednoczonych.

Specjaliści ustalili nawet, że to pierwsza książka z Finlandii, która trafiła na listę bestsellerów New York Timesa, od czasu „Egipcjanina Sinuhe” Miki Waltariego, który ukazał się na tamtejszym rynku w 1949 roku.

Max Seeck ma już na koncie trzy wcześniej napisane powieści, za pierwszą z nich, „Hammurabin enkelit” (2016), otrzymał nawet nagrodę Fińskiego Towarzystwa Kryminalnego (Suomen Dekkariseuran Vuoden) dla najlepszego debiutanta. Jednak dopiero czwarta powieść jego autorstwa została sprzedana zagranicę.

Policjantka Jessica Niemi prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa żony bogatego i popularnego pisarza, Rogera Koponena. Została ona znaleziona martwa, siedząca przy stole w czarnej sukni. Dokładnie tak, jak Koponen opisał jedną z martwych bohaterek w swojej książce. Sytuacji nie ułatwia fakt, że pisarz znika. Szybko okazuje się, że w ślad za pierwszą ofiarą pojawiają się kolejne, również wzorowane na powieściach tego samego autora. Wreszcie staje się jasne, że morderstw nie dokonał pojedynczy zabójca.

Seeck bardzo sprawnie miesza i łączy wątki. Czytelnik zostaje wraz z policjantką – wciągnięty w makabryczne spiski i intrygi. Czy rzeczywiście szokujące morderstwo ma związek z czarami i okultyzmem? Czy może to być zemsta zza grobu, dokonana przez prawdziwe czarownice? A może jednak rozwiązane jest znacznie bardziej przyziemne?

Towarzysząc w śledztwie prowadzonym przez Niemi, będziemy się przede wszystkim dobrze bawić, ponieważ powieść charakteryzuje się szybką, niemal filmową akcją, a jednak portrety psychologiczne są nakreślone sprawnie i z wyczuciem.

Zakończenie powieści nie zostawia złudzeń: fińska policjantka jesccze do nas wróci. A tymczasem warto zatopić się w lekturę „Wiernego czytelnika”.

Autor: Rafał Chojnacki
Max Seeck, Wierny czytelnik, Sonia Draga 2021.

Dodaj komentarz