Niebezpieczne bezdroża (Rafał Chojnacki)

Arne Dahl: Bezdroża
Arne Dahl: Bezdroża

Drugi tom cyklu, którego bohaterami są Sam Berger i Molly Blom zaczyna się niewiele po tym, jak pod koniec pierwszego tomu bohaterowie znaleźli zwłoki zamordowanej Strzały, policjantki, specjalistki od IT. Znajdujemy ich na dalekiej północy, gdzie ukrywają się przed Säpo. Szwedzką policję bezpieczeństwa uważają za główną podejrzaną, któż bowiem mógłby wiedzieć czym nieoficjalnie zajmowała się Strzała?

Tymczasem Deer, dawna podwładna Bergera, która w tym czasie awansowała w hierarchii policyjnej, zwraca się do tej nietypowej pary z prośbą o pomoc. Sprawa dotyczy starej sprawy, w której Sam uczestniczył jako młody policjant. Skazano wówczas zbiegłego ze szpitala psychiatrycznego człowieka, jednak wiele wskazuje na to, że obecnie ktoś się pod niego podszywa. Problem polega na tym, że zabójca zna szczegóły, których policja nigdy nie opublikowała. Sam i Molly udają się do domu pewnej paranoiczki, której lokalna policja nie uznaje za wiarygodną. Może ona mieć informacje, które pomogą w śledztwie. Niestety, nie wszystko idzie tak jak nieformalni detektywi to sobie zaplanowali. Sprawa, nad którą pracują zaczyna się nagle rozrastać.

Dahl, który w powieści „Pustkowia” złapał drugi oddech i wrócił do ciekawie skonstruowanego kryminału, z niezłą zagadką, teraz troszeczkę zwolnił. Tak jakby chciał zadowolić również swoich dawnych fanów, przyzwyczajonych do sensacyjnych przygód policjantów z Drużyny A i z OpCop. Dlatego akcja drugiej powieści z serii wydaje się nieco szybsza, a przez to trochę mniej wiarygodna. Na szczęście równoważy to talent pisarski Dahla, który z dużym wyczuciem radzi sobie z tym mariażem kryminału i powieści sensacyjnej.

Autor: Rafał Chojnacki

Arne Dahl, Bezdroża, Czarna Owca, 2018

Dodaj komentarz