Alvtegen, Karin

Karin Alvtegen
Karin Alvtegen

Imię i nazwisko: Karin Anna Alvtegen
Urodzony: 1965
Kraj pochodzenia: Szwecja

Thrillery psychologiczne Karin Alvtegen to niemal osobny podgatunek w skandynawskim kryminale. Cieszą się dużą popularnością i poważaniem krytyków.

Karin urodziła się w 1965 roku w Huskvarnie, w rodzinie o ktorej można było powiedzieć, że ma pewne tradycje pisarskie, ponieważ jej dziadek, Gunnar Ericsson, który był politykiem Partii Centrum, był też bratem Astrid Lindgren. Sam zasłynął również jako autor humoresek politycznych.

Zanim Karin została pisarka, była najpierw asystentką a później autorką scenariuszy telewizyjnych, m.in. do popularnego w Szwecji serialu obyczajowego „Rederiet”.

Jak sama wspomina momentem przełomowym w jej życiu był rok 1993, kiedy będąc w zaawansowanej ciąży dowiedziała się o śmierci starszego brata. Tłumienie emocji, związane z niebezpieczeństwem, jakim mogłyby być dla dziecka, sprawiło że po rozwiązaniu Karin popadła w ciężką depresję. Wtedy również zainteresowała się na poważnie psychologią, co zaowocowało w przyszłości w jej powieściach.

Sposobem na odzyskanie równowagi było dla niej napisanie pierwszej powieści. Jej wydanie zajęło trochę czasu, ale gdy wreszcie w 1998 roku ukazała się na rynku, książka zatytułowana „Skuld” odniosła spory sukces. Nie otrzymała za nią znaczących nagród, ale była na tyle zmotywowana, że już wkrótce okazała się jej druga powieść, „Zaginiona” („Saknad„, 2000). Została ona nagrodzona Złotym Kluczem przez Skandinaviska Kriminalsällskapet. Na podstawie tej powieści w 2006 roku brytyjska telewizja STV nakręciła mini-serial, zatytułowany „Missing”.

Kolejne lata przyniosły następne dobrze napisane thrillery psychologiczne z silnymi wątkami kryminalnymi. „Zdrada” („Svek„, 2003), „Skam” (2005)i „Cień” („Skugga„, 2007) przyniosły jej popularność i sporą rozpoznawalność. W 2010 roku, przy okazji premiery powieści „En sannolik historia” Karin Alvtegen ogłosiła że rozstaje się z gatunkiem. Wprawdzie przy powieści „Fjärilseffekten” (2013) krytycy zwracali uwagę na to, że przedstawiona w niej historia nie różni się zbytnio konstrukcją od klasycznych książek Alvtegen.

Od 2016 roku pisarka tworzy wraz synem, Albinem serię powieści dla dzieci, osadzoną w baśniowej krainie Hinsides.

Autor:

Dodaj komentarz