Blædel, Sara

Sara Blædel
Sara Blædel

Imię i nazwisko: Sara Blædel
Urodzony: 1964
Kraj pochodzenia: Dania

Kryminały Sary Blædel są obecnie wydawane w ponad 30, jednak jej droga do pisarstwa nie była łatwa.

Sara urodziła się w dość znanej rodzinie, jej ojcem był dziennikarz Leif Blædel a matką aktorka Annegrethe Nissen. Choć urodziła się w Kopenhadze, to jednak wychowała się w Hvalsø. Podczas studiów dorabiała jako kelnerka, następnie trafiła do wydawnictwa Gyldendal, jako edytor grafiki.

W 1993 roku założyła własne wydawnictwo Sara B., zajmujące się wydawaniem przekładów zagranicznej prozy kryminalnej. Pierwsza książka sygnowana jej nazwiskiem była biografią Anny-Marii, duńskiej księżniczki, która zastała królową Grecji, obaloną wraz z mężem w 1973 roku.

W 2004 roku ukazała się pierwsza powieść kryminalna Blædel, „Handlarz śmiercią” („Grønt støv”), rozpoczynająca serię o asystent kryminalnej Louise Rick. Seria ta okazała się międzynarodowym bestsellerem, a w samej Danii aż czterokrotnie otrzymywała Nagrodę Marty (Martha-prisen), przyznawaną najlepiej sprzedającym się pisarzom.

„Handlarz śmiercią” otrzymał również nagrodę za Najlepszy Debiut, przyznawaną przez Duńską Akademię Kryminału (Det Danske Kriminalakademis Debutantpris). W późniejszych latach autorka otrzymała również nagrody Krajowej Rady Sztuki (Statens Kunstråd) i Krajowego Funduszu Sztuki (Statens Kunstfond). Jest uznawana za jedną z najważniejszych ambasadorek współczesnej literatury duńskiej poza granicami kraju.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz