Jungstedt, Mari: Det fjärde offret

Mari Jungstedt: Det fjärde offret
Mari Jungstedt: Det fjärde offret

Autor: Mari Jungstedt
Tytuł: Det fjärde offret
Wydawnictwo: Albert Bonniers Förlag, 2011
Język oryginału: szwedzki
Seria: Anders Knutas (9)
Polskie wydanie: Czwarta ofiara

Dziewiąta powieść z cyklu, w którym występuje detektyw Anders Knutas, komisarz policji z Visby na szwedzkiej wyspie – Gotlandii. Pomaga mu energiczna Karin Jacobsson. W tej części akcja dotyczy napadu na oddział Sparbanku przy ul. Donnersgatan w spokojnym nadmorskim kurorcie Klintehamn na Gotlandii. Podczas ucieczki bandyci śmiertelnie potrącili jadącą na dziecięcym rowerku kilkuletnią Maję Rosén[1]. Wkrótce w okolicy wsi Hejde i Dans znaleziono w sławojce zabitego ostrym narzędziem jednego ze złodziei (Joakima Erikssona z Tofty) wraz z workiem zniszczonych banknotów[2]. Autorka cofa się też do roku 1994, w którym miały miejsce ważne wydarzenia, opisywane z punktu widzenia uczestników napadu, zwłaszcza nastolatki z patologicznej rodziny – Terese Larsson.
Powieść ukazuje hermetyczny świat szwedzkich klubów i gangów motocyklowych wraz z prezentowanym przez ich członków systemem wartości.
Równolegle kontynuowany jest wątek miłosny (zapoczątkowany w pierwszej części – Niewidzialny) pomiędzy Johanem Bergiem (reporterem szwedzkiej telewizji), a Emmą Winarve (nauczycielką z Romy). Małżeństwo Andersa Knutasa przeżywa natomiast kryzys związany z wyjazdem jego małżonki – Line do pracy w Kopenhadze. Następuje nieoczekiwane iskrzenie uczuciowe pomiędzy nim a Karin Jacobsson.

Dodaj komentarz