Nesser, Håkan

Håkan Nesser
Håkan Nesser,

Imię i nazwisko: Håkan Nesser
Urodzony: 1950
Kraj pochodzenia: Szwecja

Håkan Nesser urodził się w 1950 roku w miejscowości Kumla, znanej z tego, że mieści się w niej największe w Szwecji więzienie.

Gdyby jednak ktoś podejrzewał, że kryminały Nessera powstają w cieniu ponurych murów więzienia, myliłby się. Autor jeszcze we wczesnej młodości wyprowadził się z Kumli do Uppsali, gdzie ukończył Wyższą Szkołę Nauczycielską i został nauczycielem szwedzkiego i angielskiego.

W 1988 roku ukazała się jeko pierwsza powieść obyczajowa, zatytułowana „Koreografen”. Wówczas jednak nic nie zapowiadało jeszcze tego, że zostanie zawodowym pisarzem. Sytuacja zmieniła się wraz z wydaniem przez Nessera powieści kryminalnej „Nieszczelna sieć” (Det grovmaskiga nätet, 1993), pierwszej z serii książek o inspektorze Van Veeterenie. Autor otrzymał za nią nagrodę za najlepszy debiut (Debutant-diplomet), przyznawaną przez Szwedzką Akademię Kryminału.

Akcja tej serii rozgrywa się w fikcyjnym mieście Maardam, które leży w nieokreślonym europejskim państwie. Niektóre fragmenty książek sugerują że może to być Szwecja, Holandia, Niemcy, a nawet Polska. W sumie Nesser napisał dziesięć tomów książek o policjantach z Maardam.

Druga kryminalna seria Nessera, to zapoczątkowany powieścią „Człowiek bez psa” (Människa utan hund, 2006) cykl o inspektorze Gunnarze Barbarottim, policjancie z miasta Kymlinge. To również fikcyjna miejscowość, tyle tylko że leży w Szwecji i zarówno położeniem geograficznym, jak i opisem przypomina Kumlę. Seria ta obejmuje pięć tomów.

Oprócz tych dwóch serii Nesser ma na koncie jeszcze kilkanaście innych powieści, zarówno kryminalnych, jak i obyczajowych.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz