Rönkä, Matti

Matti Rönkä
Matti Rönkä

Imię i nazwisko: Matti Rönkä
Urodzony: 1959
Kraj pochodzenia: Finlandia

Matti Rönkä jest fińskim dziennikarzem, znanym również jako szef telewizyjnego dziennika Yle TV1, w głównym kanale państwowej telewizji.

Od 2002 roku jest znany na świecie jako pisarz.

Rönkä urodził się w 1959 roku. Wychowywał się w Karelii, która jest w Finlandii synonimem sielskiej wiejskiej krainy. Karelia leży w pobliżu granicy rosyjskiej, co daje się czasem odczuć w jego twórczości literackiej, ponieważ tematyka przygraniczna raz za razem powraca.

Obecnie Rönkä mieszka w Helsinkach, gdzie przeprowadził się, gdy wyjechał na studia. Ukończył nauki polityczne. W Finlandii jest równie dobrze znany jako pisarz, co jako dziennikarz telewizyjny.
Jego książki kryminalne o Viktorze Kärppie są cenione ze względu na sceny humorystyczne i sarkastyczny styl. Rönkä jest również krytykiem fińskiego społeczeństwa, i wykorzystuje swoje kryminały by to wyrazić. Jego powieści zostały przetłumaczone na wiele języków.

Rönkä otrzymał  Nagrodę Szklanego Klucza (Glasnyckeln), Niemiecką Nagrodę Kryminalną (Deutscher Krimi Preis) i fińską nagrodę kryminalną Vuoden johtolanka.
.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz