Indriðason, Arnaldur: W bagnie

Arnaldur Indriðason: W bagnie
Arnaldur Indriðason: W bagnie

Autor: Arnaldur Indriðason
Tytuł oryginału: Mýrin
Wydawnictwo: W.A.B., 2009
Język oryginału: islandzki
Seria: Erlendur Sveinsson (3)
Tłumaczenie: Jacek Godek
Liczba stron: 304

2001 rok, Reykjavik – ciemna jesień, niepogoda, krótkie dni. Wszystko zaczyna się od morderstwa. Ciało niejakiego Holberga znaleziono w jego mieszkaniu w suterenie. Miał około siedemdziesięciu lat i żył samotnie. Zginął uderzony w głowę ciężką szklaną popielniczką. Czy to kolejna typowa islandzka zbrodnia – prymitywna i bezcelowa? Można by sądzić, że Holberg jest przypadkową ofiarą, gdyby nie zagadkowe zdanie, zapisane na kartce i pozostawione przez mordercę.

Erlendur Sveinsson, niemłody, doświadczony policjant z Reykjaviku, musi poznać przeszłość ofiary i razem ze współpracownikami rozpoczyna żmudne śledztwo. Odkopuje bolesne historie sprzed czterdziestu lat i w nich szuka wyjaśnienia zbrodni. Skąd wzięła się czarno-biała fotografia dziecięcego grobu, znaleziona w biurku Holberga? Czy ze sprawą mają związek badania genetyczne prowadzone na Islandii? Co się stało ze znajomym ofiary, który zaginął bez wieści przed laty?

Borykając się z uzależnioną od narkotyków córką, która spodziewa się dziecka, i mający problemy zdrowotne, Erlendur prowadzi nas przez ponurą islandzką rzeczywistość.

Inne wydania:

Arnaldur Indriðason: W bagnie (kolekcja Polityki)
Arnaldur Indriðason: W bagnie (kolekcja Polityki)

Dodaj komentarz